Nie wpuszczono pierwszego Ukraińca z „czarnej listy”

Opublikowano: 19.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 708

W sobotę polscy funkcjonariusze straży granicznej nie wpuścili do kraju odpowiedzialnego sekretarza ukraińskiej Państwowej Międzyresortowej Komisji do Spraw Upamiętnienia Uczestników Operacji Antyterrorystycznej, Ofiar Wojny i Politycznych Represji Światosława Szeremeta – przekazał lwowskiej gazecie „Warianty” ukraiński urzędnik. Szeremeta został zatrzymany na przejściu granicznym w Medyce.

Szeremeta opowiedział, że jechał do Łańcuta z ukraińską delegacją. Na przejściu granicznym polscy funkcjonariusze straży granicznej zabrali mu paszport i powiedzieli, żeby poczekał na kierownika zmiany. Ten natomiast powiadomił urzędnika, że otrzymał roczny zakaz wjazdu do Polski. Szeremeta uściślił, że ma ważną wizę Schengen wydaną przez Niemcy.

Politykowi zabroniono wstępu na terytorium Polski, bo znalazł się na „liście Waszczykowskiego”. “Osoba ta figurowała w naszych bazach teleinformatycznych. Widniał jako osoba niepożądana, więc zgodnie z procedurą nie mógł wjechać do Polski” – powiedziała rzeczniczka bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej.

W związku z incydentem ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało w trybie pilnym na dywanik polskiego ambasadora w Kijowie Jana Piekło.

“Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety na terytorium Polski. Zostałem również poinformowany, że to jest problem, który dotyczy uruchomienia ekshumacji, gdyż Szeremeta jest człowiekiem, który jest za to odpowiedzialny” — powiedział ambasador. “Ustaliliśmy, że należy kontynuować komunikację wzajemną i pracę i że porozumienia krakowskie zawarte między delegacją ukraińską i polską w ramach Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy są — zdaniem obu stron — nadal obowiązujące i że powinniśmy doprowadzić do tego, żeby można je było wdrażać w życie i usunąć problemy, które się na tej drodze pojawiły” – dodał Piekło.

Jak głosi informacja MSZ Ukrainy opublikowana na stronie internetowej resortu, polskiemu ambasadorowi powiedziano, że zakaz wjazdu dla Szeremeta “jest sprzeczny z logiką konstruktywnych porozumień współprzedstawicieli konsultacyjnego komitetu prezydentów Ukrainy i Polski, które zostały osiągnięte 17 listopada 2017 roku w Krakowie”. W ministerstwie wyrażono nadzieję, że osiągnięte porozumienia “pozwolą niezwłocznie rozwiązać nieprzyjemną sytuację” związaną z ukraińskim urzędnikiem.

Spotkanie współprzedstawicieli konsultacyjnego komitetu prezydentów Ukrainy i Polski odbyło się w Krakowie w piątek, strony omówiły bieżący stan stosunków dwustronnych i potwierdziły swoją wolę umocnienia partnerstwa strategicznego.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Stanlley 19.11.2017 23:32

  Szeremet – “uświetnia” swoją osobą uroczystości mające na celu oddawanie hołdu mordercom SS Galizien, zadeklarowany sympatyk morcerców z UPA i OUN : https://kresy.pl/wydarzenia/obecny-ukrainski-minister-na-pogrzebie-czlonkow-waffen-ss-galizien-video/

  Ukraińcy co po niektórych też do siebie nie wpuszczają i wystarczy nawet fałszywe oskarżanie o kontakty z Rosjanami/współpracę… lista takich osób jest tajna i w zależności od potrzeby chwili i/lub fiu-bździu funkcjonariuszy klienci są zatrzymywani?

 2. donkey 20.11.2017 10:38

  @marioelche
  “Przyjaźń polsko-ukraińska to sen. Czyżby pierwsze oznaki przebudzenia? Czas najwyższy.”
  Lepiej bym tego nie ujął.

  “… ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało w trybie pilnym na dywanik polskiego ambasadora w Kijowie Jana Piekło.”
  Jakby polski ambasador zlał to wezwanie to może zacząłbym hodować zalążek szacunku dla rządów PiS. Narazie to są miękkie faje, służalcze względem Waszyngtonu, Tel Awiwu i Kijowa.

 3. MasaKalambura 20.11.2017 23:45

  Nie zrozumiałem ostatniego.
  W każdym razie pesona non grata TVP to euroislam.pl który wrogo szkaluje 1 mld z pośród ośmiu.
  Okropne wykroczenie, które wymaga interwencji najwyższych władz tatarskich. Jednego głosu. Tak być nie powinno.

  Jestem poza tym pełen uznania dla PiS. Już 2 lata ich rządów świat się nie zapadł. Ale moc złego się przecież codziennie dzieje. Jak za POprzedników.

  Podgrzewanie to nie jest jedyna technika władzy. Schładzanie (wynalazek wojny kapitalistów z komunistami) tez jest skuteczny. Rozmowa i handel. To buduje pokój i dostatek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.