Do Europy wyruszyła fala 300 000 uchodźców

Opublikowano: 31.10.2015 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 780

Wczoraj rano na Morzu Egejskim doszło do tragedii. Greckie władze poinformowały o zatonięciu dwóch łodzi z uchodźcami z Afryki na pokładzie. Zginęło 21 osób, uratowano 144. Greckie służby ratunkowe tylko z jednej łodzi uratowały 138 osób w pobliżu wyspy Kalimnos. Z drugiej, która poszła na dno obok Rodos, ocalono 6 ludzi. Pasażerami stłoczonymi na łodziach byli imigranci z Afganistanu i Syrii, którzy usiłowali dostać się do Grecji przez wschodnią część Morza Egejskiego. Płynęli prawdopodobnie z Turcji. Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) podało, że do Grecji w tym roku przybyło pół miliona imigrantów – i to jeszcze nie koniec. Ich liczba ciągle wzrasta. Starają się dostać na Peloponez jeszcze przed zimą. Rzeczniczka UNCR Melissa Fleming poinformowała, że na dzień dzisiejszy na greckich wyspach w pobliżu tureckiego wybrzeża przebywa około 27,5 tys. imigrantów. Oczekują na dokumenty lub transport w głąb kontynentu. Po zamknięciu granicy węgiersko-serbskiej wciąż mogą wjechać do Europy Zachodniej przez Słowenię.

Tymczasem z obozów w Jordanii i Libanie dwa dni temu do Europy wyruszyło 300 tys. uchodźców – oznajmił wczoraj minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Kodzias na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. „Liczba może być niedokładna, lecz informacja jest wiarygodna” — powiedział Kodzias. Według niego, ludzie opuszczają obozy, ponieważ zamiast 150 dolarów, które każda rodzina dostawała w obozach co miesiąc w postaci rzeczy lub w walucie, teraz otrzymuje 13 dolarów, czyli 43 centy dziennie.

Szef greckiego MSZ zauważył, że krach urzędów finansowych ONZ działających w Libanie i Jordanii wywołał kolejną falę uchodźców. Nikos Kodzias uważa, że zamiast by szukać zasobów i proponować uchodźcom to, czego poszukują w Europie, trzeba zbierać pieniądze w celu zapewnienia im odpowiednich warunków życia w pobliżu domów. Kodzias oznajmił także, że problemu uchodźców nie rozwiąże też wspólne patrolowanie przez Grecję i Turcję ich granic morskich, jak proponują niektórzy politycy. Według słów Kodziasa, ten pomysł oznacza słabą znajomość geografii — wiele wysp znajduje się w bardzo dużej odległości między Grecją a Turcją. Mitylena, Lesbos, Leros, Kos, Agatonisi dzieli kilkaset metrów lub 1-2 mile. „Nie ma tam wód międzynarodowych. Są tam wody Grecji i wody Turcji, które wymagają wspólnego patrolowania” — powiedział Kodzias, dodając, że transport uchodźców stał się tam dochodowym biznesem. „Jest tani transport dla biednych, po 200-400 osób w ładowniach oraz jest klasa biznes, na skuterach wodnych, po jednej osobie za 4-6 tys. dolarów. Na przykład, odbywa się rzekomo przejażdżka na skuterze wodnym, kogoś zostawia się na greckich wodach terytorialnych” — powiedział Kodzias. Poza tym według niego, wspólne patrolowanie proponuje się po pokonaniu przez uchodźców 3 tys. km po lądzie i trzeba im jedynie dostać się na wyspy. „Głównym problemem jest obecnie wojna w Syrii” — uważa minister. „Naród syryjski jest bardzo dumny i nigdy nie mógł sobie wyobrazić — o ile znam się na historii — przeprowadzki do Europy. Syryjczycy nie należą do ludzi chętnie imigrujących do Europy. Gdyby zapewniono im, nawet w pobliskich rejonach, podstawowe warunki do przetrwania, mielibyśmy o wiele mniej uchodźców” — dodał.

Temat uregulowania sytuacji w Syrii kontynuował szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Podkreślił: „10 lat temu, gdy zawiesiliśmy kontakty polityczne z Syryjczykami, miała miejsce sytuacja, gdy z reżimem al-Assada można było się porozumieć o wiele łatwiej. Obecnie, po pięciu latach wojny domowej i katastrof, wszystko się utrudniło. Wielu w świecie arabskim całkowicie odrzuca takie kontakty”. Według niego, jeden z „syryjskich dysydentów” opisał obecną sytuację następująco: „Dylemat Syrii polega na tym, że bez al-Assada nie istnieje porozumienie w sprawie zawieszenia broni, lecz z al-Assadem nie ma żadnej przyszłości”.

Szwedzka Agencja Migracyjna podjęła wczoraj oficjalną decyzję w sprawie utajnienia danych dotyczących lokalizacji nowych ośrodków dla uchodźców w związku z coraz częstszymi przypadkami podpaleń — podaje portal “The Local”. Według danych portalu, w środę rano strażacy i brygady ratownicze przybyli do ośrodka w mieście Danderyd na południowym wschodzie Szwecji, w którym wybuchł pożar dzień po tym, jak miejscowe władze poinformowały, że były budynek przedszkola przyjmie około 70 uchodźców. Nikt ze znajdujących się w budynku nie ucierpiał, pożar został ugaszony. Jest to jedno z ponad dziesięciu podobnych zdarzeń od lata. W związku z tym w ochronę ośrodków dla uchodźców zaangażowano policję — podkreśla portal. „Nie powinno być dostępu do pełnej listy ośrodków” — cytuje portal oświadczenie rzeczownika resortu Mikaela Ribbenvika dla szwedzkiej gazety “Dagens Nyheter”. Pracownicy Policji Bezpieczeństwa Szwecji ustalają prawdopodobny związek z podpaleniami ultraprawicowych aktywistów. Szwecja spodziewa się w tym roku około 190 tys. wniosków o azyl, w tym od 29 do 40 tys. dzieci — podkreśla portal. W 2015 roku szwedzkie władze już przyjęły prawie 100 tys. uchodźców.

Według najnowszych danych Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Frontex, przez pierwsze dziewięć miesięcy roku do UE przybyło ponad 710 tys. migrantów. Komisja Europejska oznajmiła, że obecny kryzys imigracyjny jest największy od czasów II wojny światowej.

Źródła: Strajk.eu [S], pl.SputnikNews.com [SN]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. wiara milosc nadzieja 31.10.2015 11:47

  (Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu WM punkt 5e – nadużycie cytatów-wklejek z pism religijnych. Na dodatek komentarz nie na temat dotyczący treści wiadomości. Admin)

 2. BrutulloF1 31.10.2015 12:03

  No tak. Cały islam zalatuje szowinizmem. Wszyscy arabi jak czynią zło to tylko powołują się na Koran. Bo koran to bo Mahomet tamto. Wszystko im ujdzie a babe to jak worek na ciążę i do garów a jak coś nie tak to w łup ją w łeb, bo nie ma nic do gadania. A one myślą, że tak trzeba bo w życiu niczego innego nie doświadczyły a edukacja dla kobiet kuleje w państwach Allaha. Żadna wyedukowana kobieta nie dałaby sobą tak pomiatać. I one są z reguły same bo się arabscy machos ich boją. No i jeszcze wycina im się łechtaczki – bo chociaż Allah nie każe to lepiej dla świętego spokoju…Po co ma kobita przyjemność odczuwać – jeszcze puszczać się będzie …
  Na zewnątrz owca, w środku wilk – takija malowana. Prosty test na to – która religia jest zła, a która dobra. Chrystus każe kochać wrogów. Mahomet nie dość, że może kłamać z woli Allaha to wrogom ucina łby.

 3. belfanior 31.10.2015 14:58

  @BrutulloF1
  Oj…chlopcze…poczytaj o Koranie a potem sie wypowiadaj…wychodzi jednak na to ze lykasz jak ges to co Ci mass media podsuna…Miara wartosci czleka jest wybieranie miedzy informacja i dezinformacja…(vide:media masowe i internet…)
  Czego- z calym szacunkiem ,Ci chyba brakuje!
  Aby daleko nie szukac…na WM calkiem sporo artykulow…ktore moga…(ale nie musza…) Ci w lepetynie rozjasnic…
  Mimo wszystko pozdrawiam!
  A jesli przyjdzie Ci ochota mieszac mnie z blotem…-Smialo!!!
  Jaja mam stalowe…chocby z racji wieku…
  🙂

 4. dagome12345 31.10.2015 16:09

  @belfanior
  YYY generalnie to z czym to przesadził @BrutulloF1 ?
  Co zmyślił robienie z kobiet podgatunku ? Robienie sobie z nich niewolnic?
  Co sie tyczy Koranu i państw islamskich to powiem jak do każdego obrońcy wspaniałych islamistów:
  Ja wybieram 5 lokalizacji w krajach muzułmańskich i każe ci przenieść tam grupę ludzi z Europy krzyczących w centrum miasta ,że Allah to nie bóg tylko pogański demon pustynny , Mahomet to zwykły bandyta z halucynacjami lubiący pogwałcić małe dziewczynki , a Hadżar w Mekce to zwykły kawałek kamienia i tylko niedoinformowani idioci z średniowiecza mogą się modlić do meteorytu.
  Następnie ja przenoszę grupę twoich niewinnych muzułmanów to 5 lokalizacji w europie i każe im mówić : że Jezus nie istniał bo nie ma na to dowodów historycznych, Bóg biblijny to praktycznie demon z terenów pustynnych półwyspu arabskiego, Maria nie była dziewicą i nie było wniebowzięcia żywcem.

  Wynik tego porównania dla każdego kto ma IQ ameby jest oczywisty. TZN co spotka prelegentów 🙂

  Tutaj nie chodzi o jakiś koran czy inne wierzenia , tu chodzi o mentalność ludzi żyjących w danych rejonach ziemi. I tylko ludzie dający sobą łatwo manipulować będą szukać usprawiedliwienia każdego bezeceństwa , nie widząc szerszego obrazu.
  Usprawiedliwianie krajów islamskich i Koranu jest jak sprytna gatka adwokata w amerykańskim sądzie: sędzia wie ,że oskarżony jest winny, policja dostarczyła dowodów, są świadkowie , a bandyta wychodzi na wolność bo prawnik znalazł jakiś kruczek prawny( proceduralny). No generalnie nie można tego bandyty uznać za winnego ale każdy i tak wie ,że jest winny :).

  PZDR

 5. belfanior 31.10.2015 16:30

  @dagome12345
  …z czym???Ano z tym ze caly Islam zalatuje szowinizmem…Bylem w Libii jakies pol roku…Robienie z kobiet podgatunku???Poczytaj .,dowiedz sie…kolego…
  “Ja wybieram 5 lokalizacji w krajach muzułmańskich i każe ci przenieść tam grupę ludzi z Europy krzyczących w centrum miasta ,że Allah to nie bóg tylko pogański demon pustynny”…ohhh…bracie…nie jestem Islamista…ale poradzilbym powstrzymac sie od masss medialnej demagogii…
  Mahomet-bandyta z halucynacjami…taaa…hitler ,wg mass mediow -morderca i antysemita…taaa…nie gloryfikuje Hitlera…a czytales”Mein Kampf???”
  Bo j a tak!!!I pewnie nazwiesz mnie rasista,antysemita,cyklista …niepotrzebne skreslic…
  Ale polecam wszystkim!!!
  …Wcale nie gloryfikujac Hitlera…

 6. Vesla 31.10.2015 18:30

  @belfanior – przestań kolego gadać głupoty. Wszyscy wiedzą jaki jest islam. Piszesz, że byleś w Libii, ale może nawet nie wychodziłeś z hotelu? Znam muzułmanów, pracuję z nimi… Nie wierzę w żadne ich słowo. Tylko głupcy im wierzą.

 7. dagome12345 31.10.2015 19:36

  @belfanior
  Dziękuje za odpowiedź.
  Utwierdza mnie ona w przekonaniu ,że mam rację.
  Jeszcze nikt w racjonalny sposób nie opowiedział mi na ten mój mały teścik z 5 krajami. Wszyscy odpowiadają taką samą “demagogią” jak ty, bez żadnych poważnych kontrargumentów, jest to oczywiste, niema ich.
  Nie twierdze ,że nie istnieją jakieś kraje muzułmańskie gdzie można doznać pewnych swobód. Przykładem tego może być (mogły być) twoja Libia, Syria (kiedyś Egipt , a nawet Iran)…
  Jednak jestem bardziej niż przekonany ,że nawet w tych wspaniałych krajach przed zaprowadzeniem demokracji przez USA, niemożna było przeprowadzić mojego testu. Tzn można było, ale tylko RAZ :).

  Co się tyczy Biblii czy Koranu i ich korzeni historycznych, to sorry jeśli nie chce ci się nawet w necie na ten temat poczytać, to niestety będziesz człowiekiem wyśmiewającym innych , który sam nic nie wie i odrzuca niepodważalne fakty historyczne. Coś mi to przypomina? aaaa już wiem chrześcijaństwo, islam, judaizm 🙂
  I ty mi zarzucasz posługiwanie się mass mediową demagogią 🙂 Proszę.
  Oskarżasz innych o posiadanie pewnych negatywnych cech , zachowań, a sam jesteś klinicznym przykładem tychże cech i zachowań 🙂

  PS.
  Kraje muzułmańskie nie są na wskroś złe i niecne. Ich obecna sytuacja to wypadkowa stuleci terroru kolonizacyjnego, ucisku ekonomicznego oraz manipulacji inżynierii społecznej.
  Nie zmienia to jednak faktu ,że obudowali się wokół swoich wierzeń , a to obecnie jest wobec nich brutalnie wykorzystywane. Gdyby nie było w nich zalążka fatyzmu i podporządkowania prawom jakiegoś pustynnego watażki to nie było by tak łatwo ich wmanewrować w rolę głównego bandziora świata .

  PZDR

 8. BrutulloF1 01.11.2015 02:33

  @belfanior
  Byłeś w Libii? Kiedy? Gdy już prawdziwi muzułmanie wzięli się za ten kraj za pieniądze CIA? I co widziałeś? Pełne szczęścia skupiska ludzkie czy zastraszone rodziny, bojące wychylić się zza okna domu, żeby nie oberwać od którejś z band trzymającej dany teren? Nawet mainstreamowe media określają Libię jako kraj upadły.
  Tylko autorytarny reżim w tej części świata jest w stanie hamować religijny ekstremizm. Tak robił Hussein, Kaddafi i Assad ale komuś to zaczęło przeszkadzać Po części żytkom, po części FED-owi. Teraz mamy obraz tego co mówił Kaddafi zanim Al Kaida go zabiła. Jeżeli obalą bliskowschodnie reżimy to fala uchodźców zaleje Europę. Nic dodać nic ująć.
  Po Libii Al Kaida przewędrowała samolotami i statkami sponsorowanymi przez USA i wahhabitów do Syrii gdzie stała się Al Nusrą. Teraz pod naporem ruskich wysyła się tych samych bandytów do Jemenu.
  Wszystkie prawdziwe organizacje terrorystyczne są sunnickie. Marzy wam się podbój świata i nawet się z tym nie kryjecie. Tyle tylko, że jesteście epizodem. Nikt na dłuższą metę nie pozwoli wam trwać. Nawet przebogaty Katar i Arabia Saudysjka.
  Agresja – szowinizm. Na każdym kroku. Chcecie agresją zdominować Europę bo wypatrzyliście słabe punkty, w tych europejskich ideałach praw człowieka, tolerancji itp. Sami z kolei nie macie pojęcia o tych sprawach.
  W Polsce tego nie ma i nie będzie. Nie zmiękczył nas tak jak szwabków czy Szwedów, dobrobyt, bo nigdy u nas go nie było. Nie rozwiniecie tutaj skrzydełek. Nie będziecie wrzeszczeć za szariatem.
  Do Syryjczyków nic nie mam. To dzielny naród opierający się wahhabizmowi.
  I jeszcze jedno – Nie trzeba ulegać massmediom, żeby wiedzieć, że każdy prostak sunnicki na bliskim wschodzie przy najmniejszej okazji se mordę Koranem wyciera. W Pakistanie przykładowo można zabić żonę jak posagu nie wniesie. Ch… z wami wszystkimi i z waszymi kłamstwami.

  Aha – i nie muszę czytać Koranu bo nie znam arabskiego. Tłumaczenie Koranu jest zakazane. Po co mam czytać Koran skoro wy go nie czytacie tylko wybieracie co wam pasuje i interpretujecie go po swojemu. Jak wam imam powie, że możecie posuwać swoją matkę to już nie ma zmiłuj. To tak jak u nas proboszcz na wsi tylko w wersji hardcore.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.