DNA zamiast odcisków palców?

Opublikowano: 07.03.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1540

Kanadyjskie Stowarzyszenie Szefów Policji poparło senacką ustawę, która umożliwi pobieranie próbek DNA i przechowywanie ich w rządowej bazie danych także od sprawców przestępstw bez użycia przemocy.

Ustawa S-231, jest w drugim czytaniu. Jeśli zostanie przyjęta, da policji większy zakres możliwości legalnego zbierania DNA od wszystkich przestępców, obejmując osoby skazane za jakiekolwiek przestępstwo zagrożone karą pięciu lat lub więcej lat więzienia, takie jak jazda pod wpływem alkoholu, włamanie i kradzież ponad 5000 dolarów.

Kanada ma już ustawę o DNA z 2000 r., która umożliwia pobieranie próbek DNA od przestępców skazanych za brutalne przestępstwa, takie jak morderstwo, napaść na tle seksualnym lub porwanie. Według RCMP obecnie ponad pół miliona profili DNA jest przechowywanych przez państwo.

Według „Blacklock’s Reporter”, szefowie policji twierdzą, że ustawa Senatu S-231 pomogłaby wyeliminować niesłuszne wyroki skazujące, a projekt ustawy jest „szansą na zwiększenie skuteczności banku danych dla organów ścigania”.

Chociaż można argumentować, że pobieranie próbek DNA od osób skazanych za przestępstwo jest godne pochwały i moralnie akceptowalne, wielu nadal obawia się, że ciągłe rozszerzanie uprawnień organów ścigania stanowi zagrożenie dla prywatności.

Stało się to szczególnie niepokojące dla Kanadyjczyków, kiedy premier Justin Trudeau powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych w celu stłumienia protestu Konwoju Wolności w 2021 r., co pozwoliło RCMP nakazać bankom zamrożenie kont obywateli związanych z protestem bez nakazu sądowego.

Później w 2021 r. Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) wezwała do utworzenia Biura ds. Biometrii i Zarządzania Tożsamością, aby umożliwić rządowi śledzenie i monitorowanie danych osobowych podróżnych, w tym informacji medycznych, takich jak stan szczepień.

W innych krajach, takich jak Hiszpania, uprawnienia zostały jeszcze bardziej rozszerzone, aby umożliwić policji korzystanie z oprogramowania do automatycznego rozpoznawania twarzy w celu identyfikowania podejrzanych.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.