Dłuższe życie AGD

Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy i mówi stop ograniczaniu żywotności przez producentów produktów RTV i AGD.

Przyjęto pakiet regulacji, które wprowadzają nowe wymagania dotyczące naprawy sprzętu (tak zwane prawo do naprawy). Na liście znajdują się między innymi lodówki, pralki czy telewizory.

W ostatnich latach nagminną praktyką stało się, że drobny sprzęt AGD był projektowany tak, żeby popsuł się po dwóch latach. Zmywarki miały przetrwać pięć lat, a lodówki – dziesięć. Planowane „postarzanie” sprzętu, czyli ograniczanie jego trwałości, ma się jednak skończyć.

Po wdrożeniu nowych przepisów sprzęty domowe mają być energooszczędne, naprawialne i bezpieczne. Na liście są: lodówki, pralki, zmywarki, telewizory, żarówki, zewnętrzne zasilacze, silniki elektryczne, lodówki z funkcją sprzedaży bezpośredniej (na przykład automaty z napojami), transformatory mocy i sprzęt spawalniczy.

Zgodnie z nowymi przepisami części zamienne do lodówek i zamrażarek – nawet jeśli zakończy się produkcja danego modelu – mają być dostępne przez co najmniej siedem lat, do pralek i zmywarek – dziesięć lat. Dodatkowo producenci będą musieli zapewnić dostawę części zamiennych w ciągu 15 dni roboczych. Będzie również na nich spoczywał obowiązek udostępnienia technikom informacji dotyczących naprawy poszczególnych urządzeń.

Komisja Europejska poinformowała w komunikacie, że nowe przepisy zostaną opublikowane w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” w najbliższych tygodniach i wejdą w życie 20 dni później.

Źródło: NowyObywatel.pl