Dłuższe życie AGD

Opublikowano: 21.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1221

Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy i mówi stop ograniczaniu żywotności przez producentów produktów RTV i AGD.

Przyjęto pakiet regulacji, które wprowadzają nowe wymagania dotyczące naprawy sprzętu (tak zwane prawo do naprawy). Na liście znajdują się między innymi lodówki, pralki czy telewizory.

W ostatnich latach nagminną praktyką stało się, że drobny sprzęt AGD był projektowany tak, żeby popsuł się po dwóch latach. Zmywarki miały przetrwać pięć lat, a lodówki – dziesięć. Planowane „postarzanie” sprzętu, czyli ograniczanie jego trwałości, ma się jednak skończyć.

Po wdrożeniu nowych przepisów sprzęty domowe mają być energooszczędne, naprawialne i bezpieczne. Na liście są: lodówki, pralki, zmywarki, telewizory, żarówki, zewnętrzne zasilacze, silniki elektryczne, lodówki z funkcją sprzedaży bezpośredniej (na przykład automaty z napojami), transformatory mocy i sprzęt spawalniczy.

Zgodnie z nowymi przepisami części zamienne do lodówek i zamrażarek – nawet jeśli zakończy się produkcja danego modelu – mają być dostępne przez co najmniej siedem lat, do pralek i zmywarek – dziesięć lat. Dodatkowo producenci będą musieli zapewnić dostawę części zamiennych w ciągu 15 dni roboczych. Będzie również na nich spoczywał obowiązek udostępnienia technikom informacji dotyczących naprawy poszczególnych urządzeń.

Komisja Europejska poinformowała w komunikacie, że nowe przepisy zostaną opublikowane w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” w najbliższych tygodniach i wejdą w życie 20 dni później.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Maximov 21.10.2019 07:27

    To jest właśnie podstawa do dbania o środowisko – produkcja rzeczy energooszczędnych i trwałych.
    Smutne jest to, że trzeba to wymuszać regulacjami na producentach.

  2. Fenix 21.10.2019 08:15

    @Maximov prawda , najwyższy czas na drukarki 4D , drukowanie części zamiennych. Często ulegają zniszczeniu części plastikowe , uszczelki itd i itp. Potrzebnych części do wymiany brak, bo tego sprzętu już się nie produkuje. Drukujemy to, co w danej chwili jest nam potrzebne, tak oszczędzamy materiał, energie i czas, dbając o środowisko .

  3. Czytelnik 21.10.2019 11:21

    Właśnie to jest podejście pro ekologiczne aby sprzęt był naprawialny, dotychczas była taka polityka koncernów by produkować sprzęt jednorazowego użytku z zaplanowanym terminem używalności, ograniczanie dostępu do części zwykłemu użytnikowi, czyli koncerny nastawione na zysk a od nas wymaga się ekologi.

  4. Radek 21.10.2019 12:13

    Kolejny bzdurny przepis. Naprawdę nic zmieni. Wyniszczy tylko drobną konkurencję dla koncernów. A jak? Zastanówcie się. Co z tego że części będą dostępne jak razem z robocizną ich cena będzie tak, że będzie się wolało kupić nową pralkę? No chyba, zakaże się kupować nowy sprzęt jak się ma już nie starczy niż zakładają przepisy i wtedy inspektor Ekopolicji będzie kontrolował każdy przypadek i udzielał zgody na kupienie nowej pralki jak stara już się nie da naprawić. Jak zwykle w UE, rozwiązywanie problemów od d** strony.

  5. Fenix 21.10.2019 13:06

    @Radek , jak tobie władza nakazem, decyduje za ciebie ” inspektor Ekopolicji będzie kontrolował” to jesteś szczęśliwy ? Zachowaj władzę osobistą by jej używać ! Nie powołuj władzy, nie wybieraj władzy do nadużyć . Zawsze ich władza będzie skierowana przeciwko tobie .

  6. dfg 21.10.2019 15:53

    Wszystkim, oprócz konsumentów, zależy na produkowaniu bubla. Firmy mają większą sprzedaż i niższe koszty produkcji, a państwo na zwiększonym obrocie ma większe wpływy z vat-u. Do listy powinni dodać jeszcze części samochodowe, których jakość znacząco odbiega od zadowalającej a ich konstrukcja często wymaga wyrzucania sprawnych elementów.

  7. Cosmo 24.10.2019 08:23

    Tak jak napisał Radek, części będą ale w cenie nowego produktu. Tego systemu już żaden przepis nie zmieni. On musi się zawalić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.