Dłuższa praca to dopiero początek
Wedle statystyk 80% społeczeństwa jest przeciw reformie. „Za” są tzw. ekonomiści i pracodawcy. W zeszłym tygodniu projekt rządowy poparli przedstawiciele organizacji pracodawców BCC i fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ich zdaniem samo podniesienie wieku emerytalnego to za mało. Muszą za tym pójść inne radykalne zmiany.
Co ma się ich zdaniem poprawić, jeśli będziemy dłużej pracować? – Tempo rozwoju polskiej gospodarki wzrośnie, emerytury będą wyższe, a bezrobocie zmaleje – twierdzi dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest Banku i ekspert Fundacji Obywatelskiego Rozwoju. – W innych krajach, który podnosiły wiek emerytalny, np. na Łotwie, Węgrzech czy Słowacji, efektem był wzrost zatrudnienia osób starszych. Kiedy w Polsce ograniczyliśmy przechodzenie na wcześniejsze emerytury, zatrudnienie po 55. roku życia też dynamicznie urosło – ciągnie dalej.
Mimo jednak, że pracodawcy projekt rządowy popierają, mają do niego zastrzeżenia. – Po pierwsze, tempo zmian jest za wolne – mówi Wojciechowski. Uważa, że szybsze podnoszenie wieku emerytalnego przyniosłoby wymierne korzyści dla budżetu państwa. – Powinniśmy zwiększać ten wiek trzykrotnie szybciej – o 9 miesięcy co roku.
Wspomina także, że należy zlikwidować czteroletni okres ochronny przed emeryturą. – To nie pomaga, tylko dyskryminuje starszych pracowników – twierdzi „ekspert”.
Źródło: Władza Rad