Długowieczność to paradoks

Opublikowano: 25.02.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 817

Amerykańscy naukowcy przyznali, że byli zaskoczeni paradoksem odkrytej przez nich długowieczności – okazało się, że wielu ludzi, którzy dożywali do wieku 100 lat, wykazało tendencję do niezdrowych nawyków.

Okazało się, że wśród nich jest wielu palaczy, miłośników alkoholi i kawy, a także grubych ludzi — jednak ich mózgi pozostają młode przez długi czas.

Naukowcy wybrali 10 “superdługowiecznych” osób w wieku od 80 do 100 lat i monitorowali je przez 24 miesiące. Ponadto, wolontariusze przeszli procedury skanowania mózgu, poinformował Medportal.

W trakcie badań dokonano odkryć, które bardzo zaskoczyły gerontologów. Uważano, że zdrową długowieczność (bez oznak demencji) zawdzięcza się zwiększonej ekspresji genu APOE 22. Ale ta praca wykazała, że obserwowani długowieczni ludzie nie mieli takiej cechy genetycznej. Co więcej, w ich mózgach wykryto obecność kłębków białka tau, które powodują otępienie — jednak ci ludzie nie mieli żadnych widocznych objawów dmencji i byli zaskakująco aktywni społecznie dla swojego wieku.

Kolejną niespodzianką było to, że większość badanych nie próbowała stosować się do zdrowego stylu życia. Na przykład 71% uczestników eksperymentu to palacze, 83% regularnie spożywa alkohol. Po przestudiowaniu specyfiki ich odżywiania naukowcy doszli do wniosku, że dieta nie jest związana z tym, że ludzie żyli tak długo.

Badacze uważają, że długowieczność, w której klarowność umysłu utrzymuje się w zaawansowanym wieku, przyczynia się do warunków życia i światopoglądu ludzi. Okazało się, że długowieczni ludzie mają bardziej pozytywny pogląd na życie niż ich rówieśnicy.

Ponadto stale dbali o swoich bliskich i byli bardzo aktywni społecznie — chętnie i dużo pracowali, uczestniczyli w wydarzeniach publicznych. Według naukowców każda z obserwowanych osób może być nazywana ciekawą osobowością.

Komentując dane uzyskane w tym badaniu, profesor neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, Claudia Cavas, powiedziała, że odkrycie naukowców jest sprzeczne z wnioskami, które zostały poczynione w tej dziedzinie wcześniej.

“Ci ludzie są dla nas niezwykle inspirujący — piją wino, kawę, przybierają na wadze, ale są aktywni fizycznie i w pełni wykorzystują swój mózg. Wielu z nich lubi hamburgery i frytki, a jedyną rzeczą, która ich łączy, jest sen trwający nie mniej niż 8 godzin dziennie. Może to sekret długowieczności” – podsumowała Cavas.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 25.02.2018 13:02

    W genach jest wszystko zapisane krok po kroku, tylko na razie zdaje się wiedza na ten temat jeszcze taka trochę raczkująca jest. Być może jeszcze coś decyduje oprócz genów o długości życia, zdrowiu itp – zupełnie niezależnie od tego co robimy a czego nie robimy – może zapisane to jest w jakichś astralnych planach, losie itp. Ile jest przypadków ludzi prowadzących aktywny i “zdrowy” tryb życia, którzy wydawałoby się zupełnie zdrowi nagle zapadają np. na szybkiego raka i umierają w kilka miesięcy! A ilu jest pijaków, palaczy, prowadzących siedzący tryb życia którzy po kilku zawałach dożywają 80 i więcej lat (znam takich!). Ciesz się człowieku tym co masz i dniem dzisiejszym i kochaj kogo tam masz i zupełnie nie martw się niczym i tak nie masz na nic wpływu 🙂

  2. arthur 25.02.2018 13:11

    To ilu było tych palaczy (71% z 10 uczestników) i pijących (83% z 10)?

  3. Skalp 25.02.2018 19:38

    Arthur to samo miałem wskazać, w ogóle gratuluję snucia wniosków na próbie równej 10. Coś takiego to nawet nie wiem czy się nadaje jako siewca jakiejkolwiek hipotezy, którą następnie dalsze badania by potwierdzały/negowały/rozszerzały.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.