Długie loty kosmiczne są niebezpieczne dla ludzi

Opublikowano: 09.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym myszy zostały wystawione na niskie dawki promieniowania w warunkach symulujących lot w przestrzeni kosmicznej. Wyniki badań po raz kolejny potwierdzają, że przyszli astronauci, kolonizatorzy Marsa, będą narażeni na niebezpieczne choroby nowotworowe.

W poprzednich badaniach, naukowcy z Georgetown University Medical Center wykazali, że podczas długich lotów kosmicznych, np. na Marsa, u ludzi może dochodzić do upośledzenia tkanki mózgowej oraz przyspieszenia procesu starzenia się w wyniku ekspozycji na ciężkie jony. Najnowsze eksperymenty tylko potwierdzają, że ludzie mogą nie przetrwać długich misji kosmicznych.

Uczeni celowo narazili myszy na niskie dawki promieniowania żelaza w NASA Space Radiation Laboratory, a następnie porównali je do drugiej grupy zwierząt, wystawionych na promieniowanie gamma, oraz trzeciej grupy kontrolnej. Badacze ustalili, że komórki jelitowe w pierwszej grupie gryzoni nie wchłaniały wystarczającej ilości składników odżywczych i wytwarzały rakotwórcze polipy.

Co więcej, promieniowanie żelaza uszkodziło DNA i zwiększyło liczbę starzejących się komórek, które nie są zdolne do normalnego podziału, wytwarzają stres oksydacyjny i cząsteczki zapalne, wywołując tym samym jeszcze więcej zniszczeń. Wywiera to negatywny wpływ na migrację komórek, potrzebnych do zastąpienia wyściółki jelita, spowalniając funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że przyszli kolonizatorzy Marsa będą wysoce narażeni na nowotwory żołądka i okrężnicy. Obecnie nie posiadamy technologii, ani leków, które chroniłyby astronautów przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym. Bez odpowiednich zabezpieczeń, loty międzyplanetarne będą niemożliwe do zrealizowania.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Gumc.Georgetown.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Kosmos nie jest dla żywych organizmów, w tym dla człowieka. Człowiek musi się zrobotyzować żeby swobodnie penetrować kosmos.