Dlaczego wśród biznesmenów jest tylu psychopatów?

Opublikowano: 20.11.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 824

Naukowcy od dawna wiedzą, że psychopaci są rozmieszczeni nierównomiernie wśród ludności. Na przykład prawdopodobieństwo spotkania osób z zaburzeniami układu nerwowego w więzieniu jest znacznie wyższe niż w jakimkolwiek innym miejscu.

Niestety w rankingu zawodów o najwyższym odsetku psychopatów biznesmeni zajmują pierwszą pozycję. Podczas gdy wśród ogółu ludności to zaburzenie występuje u 1% osób, wśród przedsiębiorców występuje 3-4 razy częściej.

Wyniki innego badania brzmią jeszcze bardziej niepokojąco: przekonują, że co piąty kierownik jest psychopatą. Jaki jest tego powód? Co zmienia adekwatnych młodych ludzi w bezlitosnych psychopatów? A może biznes po prostu przyciąga ludzi z frustracjami? Grupa badaczy z Danii postanowiła znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Naukowcy przeprowadzili wywiad z ponad 400 studentami, którzy zamierzali budować karierę w jednym z pięciu obszarów: psychologii, politologii, biznesie, ekonomii i prawie. Następnie poproszono ich o wykonanie testu na tak zwaną „ciemną triadę” — określa on obecność w charakterze człowieka takich cech, jak narcyzm, makiawelizm i psychopatia. Przyszli biznesmeni i ekonomiści wykazywali najwyższy poziom zaburzeń psychicznych, podczas gdy u psychologów cechy „ciemnej triady”, wręcz przeciwnie, były na minimalnym poziomie.

Badacze doszli do wniosku, że biznes nie zamienia ludzi w psychopatów — on tylko może wzmocnić pewne skłonności człowieka.

„Pragnienie władzy, statusu i pieniędzy, które są charakterystyczne dla ludzi należących do «ciemnej triady», może decydować o wyborze przyszłego zawodu. Edukacja ekonomiczna i edukacja biznesowa torują drogę do kariery w świecie korporacji, a świat korporacyjny promuje środowisko, w którym ludzie z zaburzeniami mogą wykorzystywać ciemne strony swojej osobowości i odnosić sukcesy. Prawdopodobnie oni podświadomie wybierają przyszłą pracę, która pasuje do ich wizji świata” — skomentowali badacze wyniki swojej pracy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Balcer 20.11.2017 12:33

    Kierownik to nie biznesmen. Kapitalizm nie ma charakteru menadżerskiego tylko właścicielski … ale tego w szkołach im. Oskara Langego nie wykładają.

  2. MvS 20.11.2017 15:09

    @W
    Raczej jest tak, jak w podsumowaniu tekstu- pewne środowiska i aktywności przyciągają konkretne typy osobowości a ukryte czy tłumione cechy uwypuklają się napotykając na afirmację zamiast potępienie. Jest jeszcze jeden typ osobowości, charakterystyczny dla biznesu- zaginacze czasoprzestrzeni. Ten model charakteryzuje się przemożnym przekonaniem o własnej wszechwiedzy i wszechmocy, zaginający, a przynajmniej stale próbujący zaginać, przebieg wydarzeń tak, by cały świat orbitował wokół niego. Typ nie uznający sprzeciwu, konstruktywnej krytyki, FAKTÓW, przepisów, itd. Nie daj Boże udowodnisz mu niekonsekwencję czy ewidentny błąd, staniesz się niekompetentnym, leniwym amatorem w najlepszym wypadku, w najgorszym- wrogiem numer jeden.

  3. Radek 21.11.2017 08:02

    Czyli podsumowując artykuł:
    1. W Danii studenci szykujący się do bycia zarządcą w korporacji, albo wiążący swoją karierę z biznesem mają wykazują “najwyższy” poziom ciemnej triady. Oczywiście nie napisali, czy o 0,01%, czy o np 20%. Czyli w sumie można by tytuł artykułu zrobić tak: “Duńscy biznesmeni są psychopatami”, ale to zależy co chcemy osiągnąć.
    2. Do prowadzenia biznesu nie trzeba studiować biznesu. Czyli problem dotyczy bardziej studentów.
    3. Kto to jest biznesmen? Człowiek pracujący w korporacji jako kierownik, zarządca jest pracownikiem, a nie biznesmenem w moim rozumieniu tego słowa. Raczej system bezkarności zarządcy w korporacjach może wzmagać cechy “psychopaty”. Słowo “psychopata” też nie zostało zdefiniowane. W nauce trzeba najpierw zdefiniować słowa, które są używane w życiu normalnym w bardzo różnych znaczeniach.
    4. Gdyby sprawdzili urzędników, to chyba byłoby gorzej.

    Ogólnie artykuł propagandowy i nie mający nic wspólnego z badaniami naukowymi, chyba, że obecnie już tak podupadła nauka.

  4. Szaman 21.11.2017 11:19

    Bawią mnie komentarze przedmówców próbujące obalić niewygodne fakty:P

    Ja od dawna powtarzam zarówno tu na wolnych mediach jak i w innych miejscach że system kapitalistyczny z założenia prowadzi do tego że na stanowiska decyzyjne trafiają sami psychopaci sadyści i mordercy a to za sprawą tego że tylko ludzie pozbawieni skrupułów i sumienia są wstanie osiągać zysk za wszelką cenę z kolei pieniądze w kapitalizmie to najwyższe narzędzie władzy więc ten kto ma ich najwięcej zawsze wygrywa na rynku w polityce czy też często nawet w osobistym życiu. i nie potrzebowałem żadnego badania do tego żeby to stwierdzić to jest po prostu logiczna kolej rzeczy którą można zaobserwować z resztą w praktyce np na przykładzie takich najbogatszych ludzi jak Rotschildowie i Rockefellerowie czy też bil Gates, Kulczyk, Soros czy inni.

    Wszyscy ci ludzie zdradzają lub zdradzali znamiona braku empatii i psychopatii i wszyscy są jednymi z najbardziej wpływowych osób na świecie. Jak dla mnie nic dodać nic ująć.

  5. lboo 21.11.2017 13:58

    Tu nie ma się co obrażać, to zwykła statystyka.
    Po prostu zasady gry rynkowej zostały tak zdefiniowane że większe szanse na sukces mają osoby bardziej bezwzględne i egoistyczne. A więc psychopaci mają po prostu łatwiej, co potwierdza podana statystyka.
    Przypuszczam że gdyby jeszcze bardziej podzielić badane grupy to im wyżej sytuowana grupa w hierarchii sukcesu ekonomicznego tym większa proporcja psychopatów.
    Co wcale nie oznacza że każdy przedsiębiorca jest psychopatą i nie oznacza również że psychopatą nie może być ktoś biedny. Po prosty w jednej grupie jest ich mniej, a w innej więcej.

  6. Szaman 21.11.2017 15:01

    otóż to lboo odpowiedział ci na twoje pytanie do mnie :

    “Co wcale nie oznacza że każdy przedsiębiorca jest psychopatą i nie oznacza również że psychopatą nie może być ktoś biedny. Po prosty w jednej grupie jest ich mniej, a w innej więcej.”

    Chodzi o to że gdybyś był psychopatą to łatwiej było by ci się piąć po szczeblach kariery lub się bogacić bo nie przeszkadzało by ci wyzyskiwanie pracowników do granic możliwości. nie miałbyś skrupułów zwolnić ich np dzień przed zagwarantowanym przez prawo okresem ochronnym czy też zatrudniania ludzi w ciężkiej sytuacji za psie pieniądze i szantażowania ich na rożne sposoby żeby osiągnąć wymierne korzyści np zmuszając do nadgodzin. Nie widział byś problemu w tym ze ludzie pracując w szkodliwych warunkach chorują ulegaję kontuzjom czy też trwałemu kalectwu bo ty chcesz zaoszczędzić i nie zapewniasz im właściwych środków bhp a urząd do spraw bhp bez mrugnięcia okiem i wyrzutów sumienia zbywałbyś na wszelkie sposoby itd

    Czyli wszystko to co się dzieje w zakładach i koncernach wyzyskujących pracowników i bogacących się kosztem cierpienia pracowników środowiska naturalnego czy też zwierząt które to są dziś tak konkurencyjne wobec alternatyw gdzie płace są godziwe ludzie dobrze traktowani a normy bezpieczeństwa spełnione.

    Jeśli mógłbyś taką firmę prowadzić w ten sposób i spać spokojnie to tak jesteś psychopatą 😛

  7. Szaman 21.11.2017 23:21

    Ty nie masz wpływu na warunki pracy kierowców bo nie pracują dla ciebie ale gdyby pracowali to była by inna bajka.

    Studenci nie studenci, ze studentów wyrastają przyszłe pokolenia biznesmenów a i właśnie gdyby kontynuować te badanie i sprawdzić ilu z tych studentów psychopatów osiągnie sukces na tle rówieśników z empatią to myślę że wniosek byłby bardzo ciekawy ;]

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.