Dlaczego władza nadal ukrywa raport nt. ZUS?

Opublikowano: 08.07.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 564

Raport pokontrolny KPRM na temat informatyzacji ZUS w latach 2008-2013 powstał we wrześniu ubiegłego roku. Jedną z pierwszych decyzji Ewy Kopacz, po objęciu przez nią funkcji premiera, było jego utajnienie przed opinią publiczną. Do treści raportu miała dostęp jedynie wąska grupa osób, w tym szef CBA – Paweł Wojtunik. Po analizie wyników kontroli podjął on decyzję o przesłaniu do prokuratora generalnego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Do dymisji podał się także prezes ZUS-u – Zbigniew Derdziuk. Co takiego kryje najpilniej strzeżona tajemnica rządu Ewy Kopacz?

Przypomnijmy, że raport na temat “wybranych aspektów zarządzania systemami i zasobami IT w latach 2008-2013” powstał na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do dzisiaj pozostaje on jednak tajny dla opinii publicznej. Decyzję w tym zakresie podjęła Ewa Kopacz. Nieoficjalnie mówi się, że kontrola wykazała gigantyczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu i kosztach obsługi systemu informatycznego w okresie, kiedy u władzy była ekipa PO-PSL (na ten cel wydano łącznie 3 miliardy złotych). Pośrednio potwierdza to zachowanie szefa CBA – Pawła Wojtunika. Po analizie wyników kontroli podjął on decyzję o przesłaniu do prokuratora generalnego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Postępowanie w tej sprawie prowadzi obecnie Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Ponadto, niemal w tym samym czasie, gdy Wojtunik zawiadamiał prokuratora generalnego, do dymisji podał się prezes ZUS – Zbigniew Derdziuk. Jako powód swojej decyzji podał “wypełnienie misji”. W kontekście złożonego zawiadomienia oraz wyników raportu wydaje się, że rzeczywiste powody dymisji mogły być jednak zupełnie inne.

Niewykluczone, że paniczny strach ekipy Platformy przed reakcją opinii publicznej na temat przekrętów i nieprawidłowości przy informatyzacji ZUS, które prawdopodobnie zostały opisane w utajnionym raporcie, jest zatem uzasadniony. Czy Ewa Kopacz zdecyduje się odtajnić ww. raport? Wątpliwe. Prawdopodobnie zrobi to dopiero ktoś, kto przejmie władzę po październikowych wyborach. Dopiero wówczas będziemy mogli poznać skalę nieprawidłowości do jakich doszło w toku informatyzacji ZUS-u w latach 2008-2013.

Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Maximov 08.07.2015 15:02

  To oczywiste, że ten raport zniszczyłby PO w obecnym kształcie i z obecnymi kadrami.
  Im dłużej utrzymują to w tajemnicy, tym więcej szczurów z tonącej PO ucieknie do innych formacji np. Nowoczesnej Petru i będą próbowali się odciąć od PO.

  @bulletskater
  Witam! 🙂
  Mam nadzieję na ciekawe i merytoryczne dyskusje w przyszłości.

 2. XXIRapax 08.07.2015 21:53

  @bulletskater 08.07.2015 13:58
  Kennedy chyba miał na myśli coś mroczniejszego, jak lord Sithów w Star Wars:P
  A nasz rząd? To zwykła szajka złodziei w telewizji malowanych na graczy Światowej klasy.
  Wystarczy zobaczyć ile warty jest nasz były płemieł w starciu z Farragem: https://www.youtube.com/watch?v=UYdQO58FXvE
  Mozna go było złapać za ucho i wyprowadzić z parlamentu jak rozwydrzonego bachora…

 3. niewolnik 09.07.2015 08:36

  Główną tajemnicą ZUS jest inwestycja naszych emerytur w dług publiczny, z którego dostaniemy emerytury takie jak dłużnicy Grecji, czyli jak ktoś z zewnątrz się na to złoży.

 4. Gats 09.07.2015 10:11

  w ZUS-ie nie ma zadnych oszczednosci oni wyplacaja renty i emerytury z bierzacych wplat od przedsiebiorcow ! to jest najwieksza tajemnica tego bankruta.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.