Dlaczego warto czytać ulotki leków?

Opublikowano: 04.07.2018 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 541

Wiele osób nauczyło się już nie ufać hasłom reklamowym producentów żywności i uważnie czytają etykiety produktu przed zakupem. Niestety wciąż jest liczne grono ludzi, którzy nie stosują tej samej zasady jeśli chodzi o przepisane leki.

Wciąż często ufamy lekarzom i jedyne co nas interesuje to dawkowanie. Jest to poniekąd zrozumiałe, ponieważ spora część ulotki napisana jest często w sposób niejasny i niezrozumiały dla osoby spoza branży medycznej lub farmaceutycznej. Pamiętajmy jednak, że to nasze zdrowie a nie lekarza, nota bene często edukowanego przez przedstawicieli farmaceutycznych, jest tu na szali.

Dlatego zanim przyjmiemy jakikolwiek lek, bezwzględnie musimy zapoznać się z trzema częściami, które w każdej ulotce znaleźć się muszą:

– przeciwwskazania: czy jesteśmy na 100% pewni, iż nasz lekarz w przeciągu 10-15 minutowej wizyty zapoznał się ze wszystkimi naszymi schorzeniami i porównał je z listą przeciwwskazań każdego leku, jaki nam przepisał?

– interakcje z innymi lekami: ile razy nasz lekarz przed wypisaniem recepty zapytał nas czy przyjmujemy obecne jakieś leki? Ba, zdarza się że na jednej recepcie pojawiają się leki, których nie wolno przyjmować jednocześnie. Czasem to wychwyci farmaceuta a czasem nie…

– działania niepożądane (skutki uboczne): często zdarza się że są poważniejsze od samej choroby. Dowód? Wystarczy spojrzeć na działania niepożądane antybiotyku “nowej generacji” o nazwie Levoxa, często ostatnio przepisywanego przez laryngologów przy zapaleniu zatok, powszechnemu schorzeniu spowodowanemu m.in. wszechobecną klimatyzacją.

Oto lista jego działań niepożądanych: wysypka, świąd, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, brak łaknienia, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia snu (senność, bezsenność), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, namnażanie się opornych bakterii i grzybów (po dłuższym stosowaniu preparatu), leukopenia (zmniejszenie liczby leukocytów), eozynofilia, zapalenie jelit, rzekomobłoniaste zapalenie jelit (objawiające się ciężką uporczywą lub krwistą biegunką w trakcie lub po zakończeniu leczenia), którego przebieg może zagrażać życiu, zaburzenia czynności wątroby, w tym zapalenie wątroby, reakcje psychotyczne, splątanie, pobudzenie, niepokój, depresja, sporadycznie próby samobójcze, omamy, zachowania zagrażające życiu, parestezje, drżenia, drgawki, zaburzenia smaku i węchu, zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie), zaburzenia słuchu i równowagi, zaburzenia czucia, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG, pokrzywka, duszność i skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk ust, języka, gardła utrudniający oddychanie), niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny, nadwrażliwość na światło, reakcja podobna do choroby posurowiczej, a także zaburzenia w obrębie skóry i tkanki podskórnej (martwica skóry, wybroczyny, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka), hipoglikemia, osłabienie mięśni, bóle mięśni i stawów, zapalenia i zerwania ścięgien (głównie ścięgna Achillesa), nasilenie objawów miastenii, rozpad mięśni poprzecznie prążkowanych (rabdomioliza), zaburzenia czynności nerek (ostra niewydolność nerek lub śródmiąższowe zapalenie nerek), zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna, agranulocytoza [znaczny niedobór granulocytów], zagrażająca życiu pancytopenia [niedobór erytrocytów, leukocytów i płytek krwi]), gorączka, alergiczne zapalenie płuc, zapalenie naczyń związane z nadwrażliwością, napady porfirii u chorych na porfirię, zaburzenia koordynacji mięśniowej.[1]

Czy po przeczytaniu powyższego zapalenie zatok nadal brzmi strasznie?

Reasumując: nikt nie zadba o nasze zdrowie tak dobrze jak my sami. Z pewnością nie możemy liczyć w tym względzie na Dział Wsparcia Sprzedaży branży farmaceutycznej, zwany potocznie służbą zdrowia. Jeśli mamy nawyk czytania etykiet kupowanej żywności (a mieć powinniśmy) to tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na leki, które przyjmujemy. Dobrze jest również żądać od lekarzy informacji o przeciwwskazaniach, interakcjach oraz objawach niepożądanych środków, które nam przepisują oraz weryfikacji pod kątem naszego stanu zdrowia.

Autorstwo: Grzegorz
Źródło: WolneMedia.net

PRZYPIS

[1] https://bazalekow.mp.pl/lek/65964,Levoxa-tabletki-powlekane#sideeffect

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Maximov 04.07.2018 10:22

  Trzeba czytać ulotki choć rodzina i znajomi na początku patrzyli na mnie jak na wariata.
  Wiele razy zdarzyło się, że nie kupowałem i brałem przepisanego leku właśnie ze względu na możliwe działania niepożądane.

 2. gajowy 04.07.2018 13:53

  Bo leki ganeralnie nie nadają się do tak masowego stosowania jak to współcześnie zostało przyjęte.

 3. maj cher 04.07.2018 17:08

  O czym mowa? Teraz w 90 % to etyczne i moralne doły,kasiarze. Na taką opinię zapracowują wszystkim,dziwi ,że reszta solidnych Lekarzy do tego dopuszcza bo ten negatywny procent nie pojawił się od razu. Lekarz był zawodem społecznego zaufani a już nie jest.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.