Dlaczego tło nieba świeci w podczerwieni?

Opublikowano: 30.10.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 722

Wyniki badań przeprowadzonych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera dały wskazówki na temat zagadkowego świecenia tła nieba występującego w podczerwieni we wszystkich kierunkach na niebie. Okazuje się, że mogą je wywoływać gwiazdy wyrzucone z galaktyk. W badaniach uczestniczył polski astronom z Uniwersytetu Warszawskiego dr Szymon Kozłowski.

Najnowsze wyniki badań grupy kierowanej przez Asantha Cooraya z Uniwersytetu Kalifornijskiego zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Nature”. Naukowcy uzyskali dowody na to, że świecenie tła nieba w podczerwieni pochodzi od gwiazd znajdujących się pomiędzy galaktykami, wyrzuconych z nich podczas zderzeń między galaktykami. Pojedynczo gwiazdy te są niewidoczne, ale duża ich liczba może powodować taki efekt.

Obszar nieba poddany obserwacjom znajdował się w gwiazdozbiorze Wolarza i odpowiadał 50 tarczom Księżyca w pełni. Na obserwacje przeznaczono 250 godzin czasu obserwacyjnego Kosmicznego Teleskopu Spitzera.

Członkiem grupy badawczej był dr Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który analizował dane zebrane przez Spitzera. Dodatkowo w ramach tego samego zespołu naukowego badał zmienność 500 tysięcy galaktyk i odkrył jedną z najjaśniejszych supernowych.

Wyniki badań zespołu Cooraya nie są jednak zgodne z inną hipotezą wyjaśniającą zagadkowe świecenie nieba w podczerwieni, która powstała na podstawie obserwacji wykonanych tym samym teleskopem przez grupę Alexandra Kalinsky’ego z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda (NASA). Według tego zespołu naukowców źródłem badanego zjawiska są pierwsze gwiazdy i galaktyki, które powstały po Wielkim Wybuchu.

Na rozstrzygnięcie, która z teorii jest prawidłowa trzeba będzie jeszcze poczekać. Potrzebne są dalsze obserwacje. Być może pomogą w tym przyszłe teleskopy, na przykład budowany obecnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, którym naukowcy będą próbowali zaobserwować niektóre pierwsze gwiazdy i galaktyki, co powinno potwierdzić lub wykluczyć jedną z teorii na temat świecenia tła nieba w podczerwieni.

Opracowanie: cza, tot
Ilustracja (wizja artystyczna): NASA/JPL-Caltech/UC Irvine
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.