Dlaczego srebro zabija bakterie?

Opublikowano: 12.04.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 607

Amerykańscy naukowcy w nanoskali wyjaśnili, jak jony srebra działają na bakterie, w tym odporne na antybiotyki. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Applied and Environmental Microbiology”.

Antybakteryjne właściwości srebra są znane od stuleci, choć nadal pozostaje w dużej mierze tajemnicą, w jaki sposób srebro zabija bakterie. Tradycyjnie badania przeciwbakteryjnego działania srebra ograniczały się do porównywania właściwości organizmów traktowanych preparatami zawierającymi srebro z kontrolnymi grupami organizmów. Dawało to jednak tylko ocenę ilościową, nie pozwalając na zrozumienie fizycznego mechanizmu działania metalu na mikroorganizmy.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Arkansas zbadali proces działania jonów srebra na białka żywych bakterii na poziomie molekularnym. W tym celu wykorzystali zaawansowaną technikę obrazowania – fotoaktywowaną mikroskopię lokalizacyjną ze śledzeniem pojedynczych cząstek – aby obserwować dynamikę niektórych białek w Escherichia coli, które są modelowym organizmem do badań mikrobiologicznych.

Naukowcy spodziewali się, że jony srebra spowolnią aktywność bakterii, ale zauważyli coś przeciwnego – jony srebra przyspieszyły dyfuzję białek. „Wiadomo, że jony srebra mogą tłumić i zabijać bakterie, więc spodziewaliśmy się, że kiedy srebro jest przetwarzane w bakteriach, wszystkie procesy zwalniają. Ale nagle odkryliśmy, że dynamika białka przyspieszyła” – wyjaśnia szef badań Yong Wang.

Po dokładniejszym zbadaniu zachowania białek naukowcy zauważyli, że jony srebra powodują rozdzielanie sparowanych nici DNA w bakteriach i osłabienie wiązania między białkiem a DNA. Analizy kalorymetryczne potwierdziły, że DNA i jony srebra współdziałają bezpośrednio. „W takim przypadku można wyjaśnić szybszą dynamikę białek spowodowaną przez srebro” – powiedział Wang.

Gdy białko wiąże się z DNA, porusza się powoli w bakteriach wraz z DNA, który jest ogromną cząsteczką. Natomiast podczas obróbki srebrem, białka odpadają od DNA, poruszają się samodzielnie i dlatego poruszają się szybciej.

Wang i jego zespół zaobserwowali oddzielenie nici DNA spowodowane przez jony srebra podczas ich wcześniejszych badań, które przeprowadzili z zakrzywionym DNA. Następnie eksperyment polegał na zwiększeniu napięcia w zakrzywionych niciach DNA, aby były bardziej podatne na interakcje z innymi chemikaliami, w tym jonami srebra. „Ostatecznie chcemy wykorzystać nową wiedzę zdobytą w wyniku tego projektu do stworzenia skuteczniejszych antybiotyków opartych na nanocząstkach srebra” – powiedział Wang.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań pomogą w przygotowaniu preparatów opartych na nanocząstkach srebra do zwalczania tak zwanych „superbakterii” – bakterii odpornych na konwencjonalne antybiotyki – które w ostatnich latach stały się realnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w skali globalnej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.