Dlaczego pszczoły mają problem z nauką?

Opublikowano: 04.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 653

Kombinacja stosowanych w rolnictwie pestycydów utrudnia pszczołom naukę i zapamiętywanie nowych informacji – wynika z najnowszych nadań.

Wpływ neonikotynoidów (często stosowanych w rolnictwie) oraz kumafosu, stosowanego w preparacie do zwalczania warrozy (wywoływanej przez roztocza choroby czerwi i dorosłych pszczół miodnych) – zbadali publikujący w Nature Communications dr Christopher Connolly z University of Dundee i jego współpracownicy.

Ich badania potwierdziły zły wpływ tych pestycydów na zdolność pszczół do uczenia się nowych informacji. Wykorzystywane w badaniach pestycydy miały stężenie takie, w jakim pojawiają się w środowisku, a efekt był silniejszy jeśli obu środków użyto jednocześnie.

Jakie to może mieć konsekwencje? Podczas zapylania kwiatów i żerowania, owady uczą się nowości i zapamiętują te cechy kwiatów, które później ułatwią im znalezienie nektaru – uważa dr Geraldine Wright z Newcastle University, która już wcześniej stwierdziła, że kombinacja tych samych pestycydów wpływa na procesy związane z uczeniem się i pamięć u pszczół. „Zakłócenia w tej ważnej funkcji ma daleko idące konsekwencje dla przetrwania kolonii pszczół, ponieważ pszczoły, które mają problemy z zapamiętywaniem i nauką nie będą w stanie znaleźć pożywania. – powiedziała dr Wright na łamach BBC News.

– Pamiętajmy, że pszczoła miodna to tak naprawdę nie producent miodu, ale przede wszystkim jeden z najważniejszych zapylaczy roślin. Bez pszczół nie ma mowy o prawidłowym rozwoju roślin. Około 80% upraw stanowią rośliny owadopylne, a 20 proc. – wiatropylne, samopylne i potrzebujące dopylenia. Pszczoła miodna jest jedynym zapylaczem, który jest w stanie zapylić przemysłowe plantacje owadopylnych roślin rolniczych.– przekonuje Zbigniew Pęcak ze Związku Pszczelarzy Zawodowych.

Na podstawie: BBC News
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. religiatoPCPdlaludu 04.04.2013 13:05

    Nie ma problemu. Wyprodukuje się pszczoły modyfikowane genetycznie i będzie git. Gorzej jak coś nie wyjdzie.

  2. dartan 04.04.2013 17:55

    nie wydaje mi się, że stosowana w chemii i stosowana w wynalazkalniach genetycznych i przemyśle farmaceutycznym coś da.
    Wg. moich rachunków zasada zachowania masy łamie zasadę zachowania energii. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.