Dlaczego nie chcesz wszczepić sobie czipa?

Naukowcy z Uniwersytetu Northumbria należą do zespołu naukowców którzy dostali 1,36 miliona funtów na zbadanie przyszłych technologii zarządzania tożsamością.

Profesor Pam Briggs, dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Northumbrii, weźmie udział w trzyletnim projekcie o nazwie “IMPRINTS” (znaki/metryki), które będą prowadzone przez prof Liesbeta van Zoonena z Uniwersytetu Loughborough, wraz z kolegami z Dundee i Essex.

Projekt jest finansowany przez Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC- ta badawcza instytucja współpracuje z rządami jak i międzynarodowymi korporacjami). Dodatkowe dotacje przydzielane są przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Ameryce (Department of Homeland Security in America) do Pacific Northwest National Laboratory aby równolegle prowadzić badania w Stanach Zjednoczonych.

Projekt „Zarządzanie tożsamością: Odpowiedź społeczeństwa na technologie i usługi związane z identyfikacją tożsamości” ma na celu ocenę, jak i dlaczego w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych społeczeństwo będzie chętnie angażować się w szczególne przyszłe praktyki, usługi i technologie zarządzania identyfikacją tożsamości, a wobec niektórych będzie miało opór.

Skanowanie tęczówki, całego ciała i twarzy lub rozpoznawanie głosu są już dobrze znanymi praktykami, ale takie innowacje, jak wszczepiane czipy, skanowanie zapachu, hasła „obiektów” online i współdzielenie tożsamość telefonii komórkowej, są na horyzoncie. Nie jest jasne, czy i dlaczego obywatele będą korzystać z tych innowacji lub je odrzucać.

Aspekt projektu opracowywany w Northumbria będzie obejmować pozyskiwanie futurystycznych scenariuszy z science fiction i literatury akademickiej a następnie opracowanie bodźców, które zostaną wykorzystane w grupach fokusowych by wywołać myślenie wokół zarządzania tożsamością.

Profesor Briggs powiedział: „Będę pracował z grupami fokusowymi pochodzącymi z różnych populacji, w tym młodzieżą, dorosłymi, starszymi i uchodźcami, będę rozmawiać z nimi o tym, co „zarządzanie tożsamością” oznacza dla nich, obserwując międzypokoleniowe różnice w tym, co jest dopuszczalne i niedopuszczalne w świecie „Wielkiego Brata”.

„Celem badań jest opracowanie jasnego poczucia tożsamości „tabu i pragnień” oraz współpraca z przemysłem i rządem dla wykorzystania „pragnień” jako przestrzeni dla rozwoju.”

Profesor Van Zoonen, z Katedry Mediów i Komunikacji w Loughborough, który prowadzi projekt, dodał: „Istnieje swoisty paradoks pomiędzy chętnym udostępnianiem danych osobowych w serwisach społecznościowych a głębokim niepokojem, związanym na przykład, z identyfikacją biometryczną lub dowodami osobistymi.”

„W tym projekcie chcemy lepiej zrozumieć takie niepokoje i pragnienia, i zrozumieć w jaki sposób obywatele będą reagować na nowe technologie zarządzania tożsamością, usługi i praktyki w celu promowania godnych zaufania i przyjemnych procesów weryfikacji tożsamości.”

Aby osiągnąć to zrozumienie, naukowcy będą współpracować z zainteresowanymi podmiotami społeczeństwa obywatelskiego i rządami, instytucjami bezpieczeństwa i sektorem komercyjnym, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych.

Projekt zrzesza ekspertów z dziedzin projektowania, informatyki, nauk politycznych, mediów, psychologii, socjologii i zarządzania ryzykiem. Wyniki będą informować przyszłe rządy co do aspektów polityki bezpieczeństwa zarządzania tożsamością i jej realizacji, a także zapewnienia środków na dalsze badania.

Źródło oryginalne: University Northumbria
Źródło polskie: Prison Planet