Dlaczego naprawdę zrezygnowano z Caracali?

Odpowiedź jest prosta: żeby zrobić dobrze Amerykanom. „Gazeta Wyborcza” opisuje związki Antoniego Macierewicza z lobbystą Lockheed Martin, Alfonsem D’Amato.

Były senator USA, Alfonse D’Amato, jest właścicielem firmy Park Strategies. Jego firma współpracuje m.in. z koncernem Lockheed Martim, producentem śmigłowców Black Hawk, które zdecydował się kupić Macierewicz — zamiast francuskich Caracali.

Generalnie firma zajmuje się pośrednictwem w nawiązywaniu sutych kontraktów, sam D’Amato znany jest również jako fundraiser ważnych amerykańskich polityków. Pomagał pozyskiwać pieniądze m.in. dla prezydenta Busha Juniora. Chodzą pogłoski, że pomagał również mafijnym biznesmenom.

Mimo iż zarówno minister obwony RP Antoni Macierewicz, jak i jego zastępca Bartosz Kownacki zaprzeczają, jakoby D’Amato był im znany, prawda jest taka, że Macierewicz zna go już od lat 80. D’Amato uważany jest za amerykańskiego łącznika ministra. Dlatego też przestaje dziwić fakt zaangażowana rządu w zakup Black Hawków. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” wysłali do MON pytanie: „Czy zerwanie kontraktu na francuskie caracale, i tym samym unieważnienie przetargu, służyło temu, by móc zakupić amerykańskie black hawki już bez przetargu?” — nie otrzymali jednak odpowiedzi.

Okazuje się, że firma Park Strategies należąca do D’Amato na kontaktach z resortem Macierewicza zarobiła już w lipcu: podpisano kontrakt opiewający na 15 tys. dolarów miesięcznie za obsługę Polskiej Grupy Zbrojeniowej i organizację ostatniego szczytu NATO w Warszawie. PGZ potwierdziła, że taką umowę zawarto za wiedzą i zgodą ministra obrony. Natomiast od koncernu Lockheed Martin firma otrzyma 120 tys. dolarów za sfinalizowanie umowy offsetowej z producentem Black Hawków.

„Gazeta Wyborcza” pisała już wcześniej o możliwych powiązaniach D’Amato z Macierewiczem. Po pierwszej publikacji sprzed miesiąca minister oskarżył redakcję o kłamstwa i manipulacje. Tymczasem ze strony, na której nazwiska obu panów widniały obok siebie w ramach organizacji Friends of Poland — dane personalne Antoniego Macierewicza nagle zniknęły. Powiązania obu panów potwierdzają jednak również portale Politico oraz O’Dwyres’s. Mimo to polski minister nadal idzie w zaparte.

Źródło: pl.SputnikNews.com