Dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety?

Opublikowano: 07.03.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 779

Mężczyźni żyją krócej od kobiet ze względu na zestaw chromosomów XY – twierdzą naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. Wyniki ich badań zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma „Biology Letters”.

Zespół naukowców badał hipotezę, że chromosomy Y nie mogą chronić organizmu przed szkodliwymi mutacjami w chromosomach X. Zakłada się, że druga kopia chromosomu płciowego jest w stanie korygować zmiany DNA, a nawet zastąpić „uszkodzoną” parę.

Naukowcy porównali całość chromosomów z długością życia samców i samic 229 gatunków zwierząt. „Przeanalizowaliśmy dane dotyczące długości życia nie tylko naczelnych, innych ssaków i ptaków, ale także gadów, ryb, płazów, pająków, karaluchów, koników polnych, chrząszczy, motyli i ciem” – powiedziała jedna z autorek badania Zoe Xirocostas, cytowana przez portal Phys.org.

Okazało się, że osobniki z identyczną parą chromosomów żyją średnio o 17,6% dłużej. Ponadto, w zależności od gatunku, taki homogamiczny zestaw chromosomów może występować zarówno u osobników męskich, jak i żeńskich. W przypadku ptaków, motyli i ciem samce są określane przez chromosomy ZZ, podczas gdy samice mają chromosomy ZW. Samce tych gatunków będą żyły dłużej. U ludzi to kobiety są nosicielkami chromosomów XX i dlatego żyją dłużej, wyjaśniają naukowcy.

Jeśli samce żyją dłużej niż samice, to tylko o 7%. Ale jeśli długowieczne są samice, to ten wskaźnik wynosi prawie 21%.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Allex
Użytkownik

Skoro mężczyźni żyją krócej niż kobiety, to dlaczego dłużej pracują?? I to o aż 5 lat, przynajmniej w takim kraju jak Polsza.
To jest drastyczny przypadek dyskryminacji ludzi ze względu na płeć.
Gdyby sytuacja była odwrotna ulice zapełniłby się od czarnych marszów i innych protestów. Ale mężczyźni mogą pracować prawie do śmierci. Nie rozumiem czemu się na to godzą. Może, mimo wszystko, wolą przebywać w pracy niż w domu ze swoimi żonami?;p

Ok. Z tym, że nie wszyscy są żonaci, a nie wszystkie kobiety to mężatki.
Kiedy w końcu będzie równouprawnienie w tym temacie?