Dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety?

Opublikowano: 07.03.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 863

Mężczyźni żyją krócej od kobiet ze względu na zestaw chromosomów XY – twierdzą naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. Wyniki ich badań zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma „Biology Letters”.

Zespół naukowców badał hipotezę, że chromosomy Y nie mogą chronić organizmu przed szkodliwymi mutacjami w chromosomach X. Zakłada się, że druga kopia chromosomu płciowego jest w stanie korygować zmiany DNA, a nawet zastąpić „uszkodzoną” parę.

Naukowcy porównali całość chromosomów z długością życia samców i samic 229 gatunków zwierząt. „Przeanalizowaliśmy dane dotyczące długości życia nie tylko naczelnych, innych ssaków i ptaków, ale także gadów, ryb, płazów, pająków, karaluchów, koników polnych, chrząszczy, motyli i ciem” – powiedziała jedna z autorek badania Zoe Xirocostas, cytowana przez portal Phys.org.

Okazało się, że osobniki z identyczną parą chromosomów żyją średnio o 17,6% dłużej. Ponadto, w zależności od gatunku, taki homogamiczny zestaw chromosomów może występować zarówno u osobników męskich, jak i żeńskich. W przypadku ptaków, motyli i ciem samce są określane przez chromosomy ZZ, podczas gdy samice mają chromosomy ZW. Samce tych gatunków będą żyły dłużej. U ludzi to kobiety są nosicielkami chromosomów XX i dlatego żyją dłużej, wyjaśniają naukowcy.

Jeśli samce żyją dłużej niż samice, to tylko o 7%. Ale jeśli długowieczne są samice, to ten wskaźnik wynosi prawie 21%.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tedeofane
Użytkownik
Tedeofane

Skoro mężczyźni żyją krócej niż kobiety, to dlaczego dłużej pracują?? I to o aż 5 lat, przynajmniej w takim kraju jak Polsza.
To jest drastyczny przypadek dyskryminacji ludzi ze względu na płeć.
Gdyby sytuacja była odwrotna ulice zapełniłby się od czarnych marszów i innych protestów. Ale mężczyźni mogą pracować prawie do śmierci. Nie rozumiem czemu się na to godzą. Może, mimo wszystko, wolą przebywać w pracy niż w domu ze swoimi żonami?;p

Ok. Z tym, że nie wszyscy są żonaci, a nie wszystkie kobiety to mężatki.
Kiedy w końcu będzie równouprawnienie w tym temacie?

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ