Dlaczego Czukczowie wymieniają się żonami?

Opublikowano: 17.07.2019 | Kategorie: Publicystyka, Seks i płeć, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1132

Każdy naród, żyjący z dala od cywilizacji, posiada swoje tradycje i zwyczaje, które osobom z zewnątrz mogą wydawać się nieco dziwne. Obecnie, w epoce globalizacji, osobliwości małych narodów szybko się rozmywają, ale niektóre wielowiekowe fundamenty nadal są pielęgnowane.

Na przykład Czukczowie mają bardzo ekstrawagancki system stosunków rodzinnych i małżeńskich.

Czukczowie – rdzenna ludność Dalekiej Północy – żyją zgodnie z prawem Lewiratu. To zwyczaj, który nie pozwala rodzinom po utracie żywiciela, pozostać bez wsparcia i środków do życia. Obowiązek zawarcia małżeństwa z wdową i adoptowania jej dzieci spada na brata lub innego bliskiego krewnego zmarłego.

Zwyczaj Lewiratu pozwala wyjaśnić popularność małżeństwa zbiorowego. Żonaci mężczyźni uzgadniają połączenie rodzin, aby pomagać sobie wzajemnie materialnie i w pracy. Oczywiście biedni Czukczowie dążą do zawarcia takiego sojuszu z bogatymi przyjaciółmi i sąsiadami.

Etnograf Władimir Bogoraz pisał: „Wstępując w małżeństwo zbiorowe, mężczyźni śpią, bez pytania, na przemian z cudzymi żonami. Wymiana żonami ogranicza się zazwyczaj do jednego lub dwóch przyjaciół, ale jest wiele przykładów tego, gdy w tego rodzaju bliskie relacje wchodzono z wieloma”.

Dzieci, które pojawiają się w rodzinach związanych małżeństwem zbiorowym, są uważane za rodzeństwo. Opiekują się nimi wszyscy jej członkowie. Ponadto zbiorowe małżeństwo jest zbawieniem dla bezdzietnych par – bezpłodnemu mężczyźnie pomoże w powiększaniu rodziny jego bliski przyjaciel. Narodziny dziecka dla Czukczów to zawsze radosne wydarzenie, niezależnie od tego, kto jest jego biologicznym rodzicem.

Zdjęcie: National Ocean Service, NOAA (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Husar 19.07.2019 09:22

    Dziwne ? W cale nie. Słowianie mieli podobne zasady. To jest życie wg prawa naturalnego, o którym ludzie nie pamiętają, bo żyją przetransformowani na zasadach prawa morskiego-handlowego, czyli kolonialnego. Prawa Rita są częścią praw naturalnych, po których dawniej żyły narody i kultury, w szczególności Słowiańsko-Aryjskie.
    Na zasadach prawa rita jeżeli żona traciła męża w boju, to mógł się nią opiekować brat męża bądź kuzyn. Dziś część tej wiedzy znana jest pod terminem telegonia. Obraz energetyczny matrycy.

  2. emigrant001 19.07.2019 10:43

    Tak jak w Czukczy jest i w innych krajach tyle , że bez wiedzy i zgody niektórych mężów

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.