Dlaczego Czesi nie lubią Polaków?

Opublikowano: 01.05.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 11

Euro 2012 miało poprawić wizerunek Polski i Polaków wśród Czechów. Tymczasem miejscowi politycy i media wręcz prześcigają się w niechęci do Polaków. Dziś to już nie są milczące i niewypowiedziane pretensje, ale głośne zarzuty a nawet ataki, pisze portal „Wirtualna Polska”.

„Nie jem tych waszych gówien” – powiedział niedawno na antenie Czeskiej Telewizji Andrzej Babisz – największy czeski producent artykułów spożywczych, kiedy poczęstowano go polską kiełbasą. Niechęć do polskiej żywności stała się w ostatnich miesiącach swego pretekstem dla epatowania braku sympatii dla Polaków, w każdej możliwej dziedzinie.

OD MIĘSA DO INFRASTRUKTURY

„Polacy to tacy cwaniacy. Oni ciągle patrzą, jak zrobić interes, na czymś zarobić, wykorzystać sytuację. Ciągle czymś handlują, coś kupują, coś sprzedają“ – powiedział pracownik biura podróży w Pradze, Jan Stehlik. Podobnie jest w czeskich mediach. Oczywiście tematem wiodącym jest żywność – a konkretnie konina. Czeskie media z lubością opisują przypadek znalezienia feralnej koniny w mięsie z Polski. O innych przykładach i krajach raczej milczą. Czesi krytykują również stan polskich dróg. „Ale w Polsce nie ma w ogóle dróg. Tam nie da się jeździć! To jest jakaś tragedia! Zaorane pole!“ twierdzi Katerina Nemcova, nauczycielka z Brna. Zapytana, kiedy po raz ostatni była w Polsce szybko odpowiada: “Nie trzeba jeździć do Polski, żeby wiedzieć, że tam są tylko pola i lasy. Kartoflisko (czeskie: Polsko-Bramborsko)”.

POLAK DO BICIA

Jeszcze rok temu do wyjątków należała sytuacja żeby Czesi otwarcie wyrażali swoją niechęć. Swoje myśleli, ale opinie wyrażali niechętnie. Co się, zatem zmieniło? W zasadzie należy uznać, że zostaliśmy swoistym “chłopcem do bicia”. Wcześniej Polska i Polacy nie zajmowali szczególnie wysokiego miejsca w rankingu czeskiej niechęci wobec innych narodów. Oczywiście – mieszkańcy północnowschodnich regionów Czech mieli uzasadnione pretensje i pamiętali nam zajęcie w 1938 roku Zaolzia. Jednak w ogólnonarodowej świadomości Czechów, Polacy nie zajmowali jakoś szczególnie uprzywilejowanego miejsca. Nie lubili nas tak samo jak nie lubią innych narodów.

Jednak wystarczyło, że nałożyły się na siebie dwie zupełnie niezależne sprawy, a sytuacja Polaków zmieniła się diametralnie. Pierwszą z nich był stopniowo rosnący udział polskich produktów na rynku spożywczym. Drugą sprawą były kłopoty wizerunkowe czeskiego ministra rolnictwa Petra Bendla, który podjął szereg niepopularnych decyzji, np. zniesienie dopłat na paliwo rolnicze, czym zniechęcił do siebie znaczną część społeczeństwa. Trzeba było znaleźć temat zastępczy i pretekstem stała się polska sól przemysłowa.

Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
8pasanger
Użytkownik

A dlaczego sami Polacy nie lubią Polaków?
http://www.youtube.com/watch?v=m00udFijVf0

Luk
Użytkownik
Luk

Polacy (a na pewno spory procent) nienawidzą muzułmanów, żydów, rosjan itp itd. Wystarczy wejść na portale które nie walczą na poziomie moderatorów z takim zachowaniem np sadistic. Gdy jest źle trzeba znaleźć ludziom coś do odwrócenia uwagi – “dać cel”. Co za różnica jaki? Ma spełnić swoje zadanie i tyle. U nas dzieje się to samo. Postępowanie stare jak świat i ciągle działa.

Luk
Użytkownik
Luk

A zapomniałbym prawie… my mamy jeszcze gejów i lezbijki.

mis kolabor
Użytkownik
mis kolabor

„Polacy to tacy cwaniacy. Oni ciągle patrzą, jak zrobić interes, na czymś zarobić, wykorzystać sytuację. Ciągle czymś handlują, coś kupują, coś sprzedają“
Opis pasuje bardziej do pejsatych. Może przyczyn nagonki szukać w Tel Awiw?

grzech
Użytkownik

a Zaolzie to oni nam zabrali najpierw, a później skolonizowali

Il
Użytkownik

Autor zadał pytanie jakby historii nie znał?

Nam Polakom pozostaje chyba spływ rzekami do Bałtyku, dalej do Atlantyku a później tam gdzie fale poniosą.