Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?

Opublikowano: 24.12.2012 | Kategorie: Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1922

Jak wiemy, Jezus urodził się pod koniec panowania Heroda Wielkiego, który zmarł w 4 roku p.n.e. Na podstawie analiz można przyjąć okres 6-4 rok p.n.e. Z innych ustaleń Jezus urodził się wiosną. Czyje więc Boże Narodzenie obchodzimy?

Najważniejszym bogiem pierwotnego człowieka było słońce. To ono dawało życie, ono powodowało, że rośliny rosną, grzało człowieka. Ludy zamieszkujące strefę umiarkowaną półkuli północnej zauważały wyraźne różnice. W grudniu słońce słabło by prawie „umrzeć” po czym w dniu 21 grudnia rodziło się na nowo. Był to okres po zbiorach, biciu zwierząt hodowlanych, by w czasie zimy starczyło jadła dla zachowania stada podstawowego. W tym okresie ludzie świętowali narodziny słońca, a że jadła było pod dostatkiem, świętowali to długo i hucznie. Słowianie obchodzili święta zwane „Godami” od 20 grudnia do 6 stycznia.

DLACZEGO WIĘC BOŻE NARODZENIE OBCHODZIMY 25 GRUDNIA?

W Rzymie z okresem śmierci i narodzeniem słońca związane było święto Sol Invictus (Słońce Niezwyciężone). Było to bóstwo syntetyczne, noszące w sobie elementy El Gabala, Baala, Astarte i rzymskiego bóstwa solarnego Sol. Kult ten wprowadził cesarz Aurelian w roku 274. Dekretem z 7 marca 321 roku cesarz Konstantyn I Wielki wprowadził niedzielę, dzień poświęcony słońcu jako oficjalnie święto Sol Invictus – dies Solis (dlatego w wielu językach niedziela określana jest dniem słońca). Szczególne obchody związane z Sol Invictus przypadały właśnie na 25 grudnia. W IV w. gdy już chrześcijaństwo stało się religią państwową Kościół przepisał 25 grudnia jako dzień Bożego Narodzenia. Święta te również były związane z obchodzonych w tym okresie hucznych świąt Saturnalii, kiedy to zamierało całe życie gospodarcze, niewolnicy przestawali być niewolnikami i wszyscy bratali się we wspólnej zabawie.

KTO BYŁ OJCEM JEZUSA?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i prawdopodobnie nie będzie można na nią udzielić naukowej odpowiedzi. Wiadomo, dla Chrześcijaństwa Jezus był synem Boga. Również źródła historyczne potwierdzają, że Jezus nie był synem Józefa, a tylko ciężarna Maryja została przez Józefa przyjęta. Współcześni mu Żydzi określają Jezusa „Jeszu Ben Miriam” [Marek 6:3.4] co oznacza Jezus syn Maryi, a nie syn Józefa. Jak to określa historyk Roman Zaroff, jest to określenie stosowane do określania dziecka pochodzącego z nieprawego łoża. Tak więc idąc tym tropem pewien ślad znajdujemy w pismach pozachrześcijańskich. W księdze Tosefta (będącej uzupełnieniem Miszny – pisma rabinicznego z końca II w.) czytamy: „Wydarzyło się z rabinem Elazar ben Damah, którego ukąsił wąż, że Jakub, mąż z Kefar Soma, przybył uleczyć go w imieniu Yeshu-ben-Pantera” (czyli Jezusa, syna Pantery).

Również podobne stwierdzenie znajdujemy w pismach Orygenesa, teologa chrześcijaństwa z I połowy III w. gdzie Orygenes krytykuje następującą wypowiedź rzymskiego platonisty z II w Celsusa “Maria została odrzucona przez jej męża, z zawodu cieślę, po tym jak została skazana (uznana winną) za niewierność. Wyrzucona przez męża, i tułająca się na pustkowiu w niesławie, wtedy w opuszczeniu urodziła Jezusa, z pewnego żołnierza Panthery” (Orygen, Contra Celsum, 1:28).

Dzieła Celsusa nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Relacja Orygena jest prawdopodobna w tym zakresie, że nie było powodu, by zmieniał on wypowiedź Celsusa. Tak więc w pewnych kręgach pozachrześcijańskich tego okresu wersja ta była rozpowszechniona. Panera, jest również osobą historycznie określaną imię to nie było popularne dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić że chodzi o legionistę z Sydonu Abdesa Tyberiusza Pantera, który zmarł w Nadrenii, po roku 9 n.e. mając lat 62 po 40 latach służby w legionach rzymskich. Na ile w tym prawdy, dziś historycznie udowodnić się nie da. Pozostaje wiara w dowody teologiczne albo też historyczne.

Autor: Faral
Źródło: Nowy Ekran

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

 1. wiara milosc nadzieja 24.12.2012 09:35

  PAN JEZUS nie objawił się w ciele na wiosnę ale na przełomie września i pażdziernika w trakcie święta namiotów – Sukkot : http://eliasz.dekalog.pl/mirror/wiarapos/bn.htm

  , https://www.google.pl/search?q=Jezus+is+was+born+in+sukkot&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a#hl=pl&client=firefox-a&hs=AAk&tbo=d&rls=org.mozilla:pl%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=Jesus+born+in+sukkot&oq=Jesus+born+in+sukkot&gs_l=serp.3..0i19.17476.18229.1.18789.2.2.0.0.0.0.93.184.2.2.0…0.0…1c.1.8NfqelFpO1g&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1355534169,d.bGE&fp=f0dfe2c807004268&bpcl=40096503&biw=1920&bih=932

 2. Raptor 24.12.2012 10:36

  No i nadal nie wiadomo, jak to było z Panem Józefem, w kontekście przyjęcia Pani Marii… czy z czystego serca, czy miał w tym interes 🙂

 3. gonzo111 24.12.2012 14:54

  No cóż … świętowanie Bożego Narodzenia to bałwochwalstwo wg oczywiście Pisma Świętego. Dlatego współczuję katolikom, którzy myślą, że odwołują się do tradycji pierwszych chrześcijan.

  Ale jakie to ma znaczenie. Ważne żeby było miło i komercyjnie.

 4. Stanlley 24.12.2012 23:55

  Nie możesz tak surowo osądzać tych ludzi. Dla części, która szczerze obchodzi to święto jest to jeden z wielu sposobów na oddanie czci zbawicielowi. Inna sprawa że KK manipuluje i przez te manipulacje urządził pośmiewisko z chrześcijaństwa.

 5. Gregor 25.12.2012 20:21

  Jezus powiedział, że wąska jest brama która prowadzi do życia, czyli do Królestwa i niewielu w nią wchodzi, a szeroka i przestronna jest brama która prowadzi do zguby i wielu przez nią wchodzi.
  Pierwsi chrześcijanie, przez około 300 lat inaczej wyznawali swoją wiarę niż dzisiejsi. Dniem świętym dla nich była sobota, Jezus święcił sabat i głosił swoją ewangelię w synagogach. Święcenie niedzieli zamiast soboty to czyste pogaństwo (kult solarny), a tzw. Święta Bożego Narodzenia to już koronny dowód na to z czym mamy do czynienia. Rzeczywisty Jezus urodził się przecież na przełomie marca i kwietnia. Za to narodziny Mitry – boga słonecznego były czczone 25 grudnia. Z chrześcijaństwa pozostał tylko szyld – reszta wierzeń i obrządku to w większości mitraizm.
  Zrobienie z Jezusa Boga, to też nieporozumienie. Wg Biblii wszyscy jesteśmy bogami – Jana 10:34 (Jezusowi powiedzieli na tą wypowiedź: bluźnisz!).
  Bóg jest w każdym z nas! Jeżeli żyjemy zgodnie z chrystusową miłością to uzewnętrzniamy Boga, który jest w nas. Jeżeli zapieramy się chrystusowej miłości i nienawidzimy siebie albo/i innych ludzi, odrzucamy Boga, przez to stajemy po stronie szatana i stajemy się diabłem.
  Oszustwem jest twierdzenie, że Bóg jest tylko w Chrystusie, a ludzie są upadli, grzeszni. Każdy może i powinien uzewnętrznić Boga w sobie – to najważniejsze co ma do zrobienia w swoim życiu! To właśnie czynili pierwsi chrześcijanie. Królestwo Boże jest w Nas i poza nami (Ewangelia Tomasza).

 6. Alamo 25.12.2012 22:36

  Ludzie przecież nikt Wam nie karze obchodzić tych świąt. Spokojnie idźcie sobie do pracy.
  Nie wiem skąd w Was taka nienawiść do Kościoła Katolickiego, z czego ona wynika? z zazdrości, z kompleksów czy dlatego bo tak jest modnie.
  Ja tam wolę polskie święta, może skromniejsze, ale zawsze z jakimś przesłaniem.
  Pozdr

 7. matimozg 26.12.2012 00:25

  Przede wszystkim trzeba być dobrym dla drugiego człowieka. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego. Trochę w tym stwierdzeniu hipokryzji, bo sam jestem grzesznikiem, ale dążę do poprawy. W te święta odczuwam duży atak na kościół.
  Mała dygresja.
  Na discovery leciał dzisiaj program o biblii(tytuł chyba “Tajemnice Biblii”). Pomyślałem – fajnie, obejrzę. Szybko zakończyłem oglądanie tego czegoś. Niby fakty się zgadzały, ale program był pełny dziwnego tonu. Jakieś podteksty i zdania układane w taki sposób – nie wiem jak to określić – powątpiewający. Po raz któryś przekonałem się, jak płytki jest ten pseudonaukowy kanał.
  Iluminaci chcą podważyć naszą wiarę. Proces New World Order w toku.
  Drodzy ateiści dajcie spokój ludziom wierzącym. Wy wyznajecie swoją religię, my swoją. Przecież ateizm to też religia. No bo w co wy wierzycie? Że świat powstał sam? Wierzycie w wielki wybuch który miał miejsce miliardy lat temu? Dawno, dawno temu, za górami za lasami…
  No bo są dwie możliwości: albo świat powstał sam, albo ktoś go stworzył.
  Ja wierzę, że świat ma koło 6 tyś. lat i stworzył go Pan Bóg.

 8. JamiroQ 26.12.2012 00:38

  Nie lepiej wierzyć w Latającego Potwora Spaghetti? To wiara równie dobra, jak każda inna 🙂 Jedni wierzą w mitologię żydowską i ich boga, który daje facetowi (Samsonowi) siłę we włosach, to inni mogą wierzyć w Zeusa Gromowładnego.

 9. Il 26.12.2012 00:41

  a ja wole swieta Polan, Słowian, Górali, Bałtów itp 🙂

 10. Il 26.12.2012 00:51

  košciół katolicki ze swoim rytułałem spożywania ciała i krwi oraz z niezrozumiałymi tajemnicami nie jest wolnosciową wspólnotą powszechną a stadem zasobów ludzkich prowadzonym na rzeź przez szatańskich watykańczyków.

 11. Il 26.12.2012 01:02

  Łukasz,
  ja z tej nauki Jezusa lubie nauke pokojowego(?) wypędzania kupczących ze świątyni 🙂
  Wtedy Jezus objawil geny chyba swego przodka – rzekomego legionisty.
  Aż mnie korci by dosłownie go nasladowac i z biczem w ręku wypedzic kupczacy kler itp. ze świątyń.

 12. Il 29.12.2012 18:46

  Bóg zezwolił na zamordowanie niewinnych Dzieci z powodu urodzenia sie, rzekomego króla żydowskiego, w którego nie wierzy nawet znaczna część żydów i Żydów.

  http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rzeź_niewiniątek_(Biblia)

 13. papamobile 29.12.2012 21:42

  Bóg zezwolił człowiekowi na wszystko, dał mu wolną wolę. Dał też prawo – jasne zasady. Jak człowiek z tej wolnej woli korzysta i jak szanuje prawo dane przez Boga? To wina Boga? Ja nie chciałbym czuć się bezwolną istotą sterowaną zdalnie przez Boga. Chcę mieć wybór. Sztuką jest wybierać dobrze.

 14. papamobile 29.12.2012 22:31
 15. fugazi 29.12.2012 22:44

  “Rzeź niewiniątek” jest tak prawdziwa jak wszystko w katolicyzmie..
  Historycy podają,że Herod zmarł 10 lat przed narodzeniem Jezusa…

 16. papamobile 30.12.2012 10:55

  Zależy, o którym Herodzie mówią twoi historycy, zapewne ci z Discovery, w jarmułkach:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.