Dla Niemców kwestia reparacji dla Polski jest zamknięta

Opublikowano: 14.12.2018 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1579

Stanowisko niemieckiego rządu w kwestii wypłaty reparacji dla Polski jest niezmienne: tak jak wcześniej Berlin uważa, że ​​wszystkie te kwestie zostały uregulowane w porozumieniu dwa plus cztery – oznajmił szef niemieckiego MSZ Heiko Maas na konferencji prasowej po rozmowach z polskim kolegą Jackiem Czaputowiczem.

„W stanowisku niemieckiego rządu w sprawie reparacji nic się nie zmieniło, my jak poprzednio uważamy, że wszystkie te kwestie zostały uregulowane w porozumieniu dwa plus cztery” — oświadczył Maas. Obecny na konferencji prasowej polski minister Czaputowicz stwierdził, że „z naszego punktu widzenia Polacy mają prawo rozmawiać o ogromie strat ofiar poniesionych podczas II wojny światowej”.

“Dyskusja na temat reparacji, która toczy się w Polsce, głównie w parlamencie i w środowiskach eksperckich, także z udziałem ekspertów niemieckich, to część naszej pamięci historycznej” — dodał Czaputowicz.

Wcześniej polski prezydent Andrzej Duda oznajmił, że kwestia reparacji ze strony Niemiec za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej jest nadal otwarta. Niemiecki rząd wielokrotnie powtarzał, że nie zamierza dokonywać wypłat na rzecz Polski. Berlin uważa, że już zapłacił dość duże reparacje i nie ma podstaw do kwestionowania zrzeczenia się Polski z reparacji w 1953 roku.

Podczas konferencji w Poczdamie w 1945 roku osiągnięto porozumienie, zgodnie z którym Polska otrzymała reparacje z udziału ZSRR w reparacjach ze wschodniej strefy Niemiec. Kilka lat później ZSRR i Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) zawarły porozumienie o zaprzestaniu pobierania reparacji od NRD od 1954 roku.

Traktat dwa plus cztery, znany również jako traktat o ostatecznej regulacji w odniesieniu do Niemiec, został zawarty pomiędzy NRD i RFN a także ZSRR, Francją, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w Moskwie 12 września 1990 roku i wszedł w życie 15 marca 1991 roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o