Disney ostrzega przed „negatywnymi stereotypami” w „Muppetach”

Wielki megakoncern medialny Disney, zasłynął niedawno kolejną dziwaczną decyzją. Aby zrealizować chore wizje lewicowych aktywistów, platforma Disney+ dodała ostrzeżenie na początku 18 odcinków dziecięcego programu „The Muppet Show”. Zastrzega się, że widziane w serialu sceny utrwalają stereotypy oraz negatywne obrazy lub złe traktowanie ludzi różnych kultur.

Zdaniem cenzorów Disneya, zastrzeżenie musiało zostać dodane do każdego z odcinków z różnych powodów. Wartym wzmianki przykładem jest epizod, w którym Johnny Cash śpiewa przed flagą Konfederatów co miało rzekomo promować niewolnictwo i być symbolem rasizmu. 18 odcinków „The Muppet Show” z ostrzeżeniem zostało wybranych z pięciu serii serialu Jima Hensona. Według „LA Times”, ostrzeżenie odnosi się do negatywnych przedstawień ludzi z innych kultur, w tym rdzennych Amerykanów.

Publikacja zauważa również, że dwa odcinki z ostatniego sezonu zostały całkowicie pominięte. W jednym z nich wystąpił scenarzysta serialu Chris Langham, który wystąpił jako gospodarz po tym, gdy gość celebryta wycofał się z udziału. Powodem jego wykluczenia jest fakt, iż w 2007 roku, został on skazany na 10 miesięcy więzienia za ściąganie z internetu nieprzyzwoitych filmów z dziećmi. Drugi z wykluczonych odcinków, z gościnnym udziałem Brooke Shields, został usunięty z powodu praw do muzyki.

W oświadczeniu Disneya napisano co następuje: „Zamiast usuwać te treści, chcemy uznać ich szkodliwy wpływ, uczyć się z nich i inicjować rozmowy, aby wspólnie stworzyć bardziej integracyjną przyszłość”.

Ponowna ocena starych treści, to pokłosie agresywnych protestów ruchu Black Lives Matter z zeszłego lata. Zdecydowanie przyspieszył on rozwój zjawiska obserwowanego w sieci, znanego pod nazwą „cancel culture”. Kultura anulowania to nowoczesna forma ostracyzmu, w której uczucie bycia urażonym przez kogoś lub jakiś program telewizyjny, wywołuje zmasowane ataki, mające za cel „anulowanie niechcianego” dzieła. Anulowana osoba zostaje wyrzucona z wszelkich kręgów społecznych lub zawodowych. Coś takiego dotknęło chociażby znanego aktora Johna Deppa, który padł ofiarą tego zjawiska, za sprawą pomówień swojej byłej żony Amber Heard o przemoc domową. Mimo że Depp wygrał sądową batalię, jeszcze zanim trafiła ona na wokandę, internet wydał już swój wyrok, a aktor stracił przez to wiele ról.

Bardzo ostrzeżenia zostały wcześniej dodane do wielu znanych i kochanych produkcji Disneya, wliczając w to takie filmy jak „Aladynb, „Piotruś Pan”, „Dama i włóczęga”, „Księga dżungli”, „Arystoraci” i „Dumbo”. Najwyraźniej uznano, że indoktrynacja młodzieży od najmłodszych lat, wymaga tego aby wzorce zachowań z XX wieku, zostały publicznie napiętnowane.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl