Dieta bardzo niskokaloryczna odwraca cukrzycę

Opublikowano: 12.11.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 802

U zwierząt bardzo niskokaloryczna dieta może szybko odwrócić cukrzycę typu 2. Jeśli uda się potwierdzić wyniki u ludzi, być może uda się wytypować nowe cele dla leków.

Raporty wskazują, że u pacjentów po operacjach bariatrycznych, które prowadzą do znacznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii, często dochodzi do remisji cukrzycy typu 2. Mając to na uwadze, zespół z Uniwersytetu Yale postanowił przestudiować mechanizmy leżące u podłoża tego zjawiska.

Amerykanie badali wpływ bardzo niskokalorycznej diety (ang. very low calorie diet, VLCD), w ramach której szczurom z cukrzycą podawano 1/4 normalnej liczby kalorii. Wykorzystując metodę stabilnych izotopów PINTA, naukowcy śledzili procesy metaboliczne: glukoneogenezę i wątrobową glikogenolizę.

Autorzy publikacji z pisma “Cell Metabolism” zidentyfikowali 3 mechanizmy, które wyjaśniają dramatyczny wpływ VLCD na poziomy glukozy oraz insuliny w osoczu. Jak tłumaczą, dochodzi do ograniczenia przekształcania mleczanu i aminokwasów w glukozę oraz spadku wątrobowej glikogenolizy. Poza tym spada zawartość tłuszczu w organizmie, dzięki czemu poprawia się reakcja wątroby na insulinę. Korzystny wpływ VLCD obserwowano już po 3 dniach.

Kolejnym krokiem badaczy ma być sprawdzenie, co dzieje się w ciałach pacjentów z cukrzycą typu 2. przechodzących operacje bariatryczne lub stosujących dietę bardzo niskokaloryczną. Jeśli reagują one tak jak organizmy szczurów, mogłoby to zrewolucjonizować leczenie cukrzycy…

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: News.yale.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.