Dieta bardzo niskokaloryczna odwraca cukrzycę

Opublikowano: 12.11.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 6

U zwierząt bardzo niskokaloryczna dieta może szybko odwrócić cukrzycę typu 2. Jeśli uda się potwierdzić wyniki u ludzi, być może uda się wytypować nowe cele dla leków.

Raporty wskazują, że u pacjentów po operacjach bariatrycznych, które prowadzą do znacznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii, często dochodzi do remisji cukrzycy typu 2. Mając to na uwadze, zespół z Uniwersytetu Yale postanowił przestudiować mechanizmy leżące u podłoża tego zjawiska.

Amerykanie badali wpływ bardzo niskokalorycznej diety (ang. very low calorie diet, VLCD), w ramach której szczurom z cukrzycą podawano 1/4 normalnej liczby kalorii. Wykorzystując metodę stabilnych izotopów PINTA, naukowcy śledzili procesy metaboliczne: glukoneogenezę i wątrobową glikogenolizę.

Autorzy publikacji z pisma “Cell Metabolism” zidentyfikowali 3 mechanizmy, które wyjaśniają dramatyczny wpływ VLCD na poziomy glukozy oraz insuliny w osoczu. Jak tłumaczą, dochodzi do ograniczenia przekształcania mleczanu i aminokwasów w glukozę oraz spadku wątrobowej glikogenolizy. Poza tym spada zawartość tłuszczu w organizmie, dzięki czemu poprawia się reakcja wątroby na insulinę. Korzystny wpływ VLCD obserwowano już po 3 dniach.

Kolejnym krokiem badaczy ma być sprawdzenie, co dzieje się w ciałach pacjentów z cukrzycą typu 2. przechodzących operacje bariatryczne lub stosujących dietę bardzo niskokaloryczną. Jeśli reagują one tak jak organizmy szczurów, mogłoby to zrewolucjonizować leczenie cukrzycy…

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: News.yale.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o