Deweloperzy nie chcą ośrodka dla bezdomnych i uzależnionych

Opublikowano: 13.03.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1533

Budowa w szpitalu praskim w Warszawie centrum pomocy dla osób w kryzysie bezdomności i z problemami alkoholowo narkotykowymi od dawna budzi sprzeciw niektórych lokalnych środowisk. Część mieszkańców i deweloperów rozpoczęła zorganizowaną akcję przeciwko powstaniu Centrum Restart.

Wczoraj Stowarzyszenie Dla Pragi, Serce Miasta, posłanka Marcelina Zawisza z Razem w Warszawie, oraz mieszkańcy i działacze z warszawskie, Pragi zorganizowali konferencję prasową by nakreślić problem i rozwiązać konflikt wokół powstania Centrum Restart. Opowiadają się za powstaniem ośrodka pomocy dla osób w kryzysie i nie zgadzają się na zamiatanie trudnych tematów pod dywan. Wzywają Radę Dzielnicy Praga Północ i Radę Miasta do dyskusji.

Warszawska Praga boryka się z problemem biedy, narkomanii i alkoholizmu, dlatego powstał plan budowy na terenie szpitala praskiego Centrum Restart, które miałoby zapobiegać i leczyć. Plan spotkał się z dużą niechęcią i sprzeciwem, jest sabotowany przez część radnych i deweloperów, którzy chcą widzieć Pragę jako miejsce pozbawione wad i pozbawione ludzi niepasujących do idealnego wizerunku wymyślonego na potrzeby zarabiania pieniędzy na restaurowanych eleganckich kamienicach. Sprzeciwiają się powstaniu ośrodka i proponują przeniesienie go na peryferia miasta, z dala od wrażliwych oczu bogatej klasy średniej.

„Nieakceptowalne są próby oczerniania organizacji pozarządowych, które stworzyły koncepcję Centrum i na własną rękę, bez żadnej pomocy ze strony Rady Dzielnicy próbują działać i rozwiązywać lokalne problemy. Dzielnica powinna wysłuchać obu stron, a nie realizować gentryfikującą politykę pod dyktando deweloperów” – mówiła Wanda Grudzień ze Stowarzyszenia Porozumienia dla Pragi, reprezentującego mieszkańców Pragi.

W sprawę włączyła się posłanka Marcelina Zawisza z partii Razem: „Cechą dobrego zarządcy jest umiejętność rozmowy i prowadzenia trudnego dialogu. Dobrym włodarzem nie jest ten, który chce wyrzucić wykluczonych poza obręb miasta. Na Pradze od lat mieszkają ludzie z problemami, i zamiast przekonać mieszkańców do realizowania inwestycji pomocowych włodarze umywają ręce i antagonizują społeczeństwo. Jeśli będziemy zamykać oczy, to nic się nie zmieni. Dziś celem włodarzy i deweloperów jest wyrzucenie osób w kryzysie ze wspólnej przestrzeni, a nie pomoc. Deweloperzy podnoszą czynsze, by Praga była dostępna jedynie dla bogatej klasy średniej, która nie będzie musiała patrzeć na osoby w kryzysie. To prowadzi do miasta, które nie jest nastawione na człowieka. Apelujemy do rozpoczęcia rozmów” – mówiła na konferencji posłanka Zawisza.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 13.03.2021 22:31

    Z jednej str socjalizacja takich ludzi nie uda sie wykluczajac ich tworzac enklawy a z drugiej czemu ja mam sie z nimi uzerac, bo wszytskich napewno nie nawroca i czarne owce beda 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.