Deutsche Bank potwierdził manipulację na rynku srebra

Opublikowano: 25.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 686

Już w lipcu 2014 roku pisano próbie uzyskania jeśli nie odszkodowania, to przynajmniej potwierdzenia bankowej manipulacji w branży metali szlachetnych. Grupa bulionowych banków srebra w tym Deutsche Bank, Bank of Nova Scotia i HSBC (później UBS dodano również do listy oskarżonych) została oskarżona o manipulowanie cenami na wielomiliardowym rynku.

Pozew, który pierwotnie został złożony w sądzie okręgowym w Nowym Jorku przez weterana procesowego J. Scott Nicholsona, mieszkańca Waszyngtonu stwierdzał, że od stycznia 2007 roku banki, które nadzorują wiekowy system wyceny srebra Silver Fix (ustalana przez banki codzienna cena srebra) manipulowały rynkiem fizycznym i terminowym przez COMEX. Później pozew uzyskał status pozwu grupowego. Był to pierwszy przypadek pozwu przeciwko Silver Fix.

Wielu oczekiwało, że ta sprawa trafi donikąd, i że pozwane banki będą się broniły w nieskończoność: ponieważ ich budżety prawne są znacznie większe niż powoda.

To dlatego byliśmy zaskoczeni czytając, iż nie tylko pozew przeciwko manipulacjom na rynku metali szlachetnych nie został zmieciony pod dywan, ale główny pozwany, Niemiecki bank Deutsche Bank zgodził się rozstrzygnąć spór wobec zarzutów nielegalnego spiskowania z Bank of Nova Scotia i HSBC Holdings Plc ustalając ceny srebra kosztem inwestorów, jak podał Reuters powołując się na wnioski z kancelarii Lowey.

Warunki nie zostały ujawnione, ale porozumienie obejmie płatność pieniężną przez niemiecki bank.

Jest rzeczą oczywistą, że nie byłoby żadnych rozstrzygnięć ani płatności jeśli banki nie zrobiły nic złego.

Według agencji Reuters, Deutsche Bank podpisał wiążące zobowiązanie i negocjuje formalną ugodę do zatwierdzenia przez amerykańskiego sędziego okręgowego Valerie Caproni, który nadzoruje spór. Rzecznik Deutsche Banku odmówił komentarza. Prawnicy pozywających również nie reagowali natychmiast na prośby o komentarz.

Jak wspomnieliśmy powyżej inwestorzy oskarżyli Deutsche Bank, HSBC i ScotiaBank o nadużywanie swojej władzy jako trzy największe banki bulionowe dyktujące cenę srebra poprzez tajne, codzienne posiedzenie znane jako Silver Fix.

Nic z tego nie jest wielkim zaskoczeniem dla czytelników z których większość była świadoma tego, że miało to miejsce od wielu lat. Ale mamy też więcej informacji.

Pismo ugodowe ujawnia ciekawy rozwój sprawy, a mianowicie, że byli członkowie kartelu manipulacji zwrócili się przeciwko sobie: “W uzupełnieniu do kompensaty pieniężnej Deutsche Bank zgodził się również zapewnić współpracę z powodem by dostarczyć wiadomości błyskawiczne i inne formy komunikacji elektronicznej jako część rozliczenia. W ocenie powoda, współpraca Deutsche Banku znacząco pomoże powodowi w rozstrzyganiu swoich roszczeń wobec innych oskarżonych”.

Ponieważ jest to tylko jeden z wielu pozwów złożonych w ciągu ostatnich dwóch lat w sądzie federalnym na Manhattanie, w którym inwestorzy oskarżają banki o spiskowanie w ustalaniu stóp procentowych lub cen na rynkach finansowych i towarowych, oczekujemy, że teraz gdy mamy zwrot z Deutsche Bankiem o wiele bardziej ciekawe informacje na temat manipulowania metalami szlachetnymi wyjdą na jaw i potwierdzi to, co mówiono: że rynek metali szlachetnych był manipulowany przez cały czas.

Źródło oryginalne: ZeroHedge.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Piechota 25.04.2016 15:12

  Na metalach szlachetnych jest straszliwa spekulacja! Np. moneta srebrna/złota bulionowa, masówka, czyli zwykły szmelc złomowy kosztuje w “mennicach” chyba co najmniej DWA RAZY WIĘCEJ niż wartość złomu!
  A w dodatku wszędzie wielka promocja inwestowania w metale szlachetne co jest czystą stratą, a zarabiają na tym tylko sprzedawcy-spekulanci szlachetnego złomu, którego wartość pewnie spadnie w najbliższych latach kilkukrotnie!

 2. Piechota 26.04.2016 18:33

  Jakie niskie ceny metali szlachetnych? Są najwyższe od dziesięcioleci!

 3. MusX 26.04.2016 20:24

  @Piechota – zobacz podaz pieniadza przez te dziesieciolecia, i dopiero wtedy porownaj do ceny metali. Inaczej, zobacz ile mogles kupic za sztabe kiedys, a ile mozesz kupic teraz. Dodruk to nic innego jak zlodziejstwo, tylko dobrze zakamuflowane.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.