Deutsche Bahn wybuduje dworzec w Świnoujściu

Opublikowano: 04.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 732

Niemieckie koleje Deutsche Bahn zaprezentowały wstępny projekt inwestycji budowy dworca w Świnoujściu – donosi Radio Szczecin.

Należący do Deutsche Bahn niemiecki przewoźnik UBB, który już od czterech lat dojeżdża do centrum Świnoujścia, podjął się sfinansowania budowy toru do Polski oraz nowego peronu. W miejsce dotychczasowej wiaty ma powstać dwukondygnacyjny budynek z toaletami, kasą biletową i punktem informacji turystycznej. Budowa ma zacząć się w przyszłym roku.

Plany niemieckie nie kończą jednak na tym i – jak mówi Joachim Trettin, przedstawiciel Deutsche Bahn – niemiecka kolej zamierza zelektryfikować odcinek ze Świnoujścia do miejscowości Heringsdorf i położonego tam lotniska. Spółka UBB snuje dalekosiężne plany połączenia dotychczas budowanej trasy z magistralą do Berlina, tym samym odtwarzając istniejące do 1945 roku połączenie kolejowe Berlin – Ducherow – Świnoujście.

Niestety, Polskie Radio Szczecin nie wnika w szczegóły inwestycji, ograniczając się jedynie do przekazania suchej informacji. Nie próbuje również odpowiedzieć na kluczowe pytania, np. jak będzie kształtowało się prawo własności obiektów dworcowych i torów oraz jakie będą warunki ich użytkowania.

Nie padają również pytania czy lotnisko Regionalflughafen Heringsdorf, które znajduje się zaledwie siedem kilometrów od Świnoujścia, może zagrozić i przejąć część przewozów dotychczasowego lotniska po polskiej stronie – Szczecin-Goleniów. Chociaż w chwili obecnej lotnisko pod Szczecinem przyjmuje 7 razy więcej podróżnych, to warunki lotniskowe są porównywane, a pasy startowe niemal tej samej długości.

Opracowanie: Bibula Information Service
Na podstawie: Radio Szczecin
Źródło: Bibuła


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. sunner 04.09.2012 10:34

  “po polskiej stronie – Szczecin-Goleniów”

  Z tą atoli różnicą, że owo “po polskiej stronie” znajduje się jakieś 100 km dalej.

 2. jj44 04.09.2012 11:23

  Dlaczego milczy? Hmm, ciekawe. Kto to wie…

 3. bro 04.09.2012 12:49

  DB myśli przyszłościowo. Polski Rząd myśli do końca kadencji. Przy pogłębiającym się “kryzysie paliwowym” kolej jest jedyną przyszłością. Myślę ze jeszcze przed końcem kadencji rząd za bezcen będzie wyprzedawał DB linie kolejowe, które w naszych rękach sa nierentowne

 4. monsternik 04.09.2012 12:55

  haha niemcy powoli szykują się do przejęcia szczecina gdzieś kiedyś czytałem że już domagają się przesunięcia granic na morzu

 5. eLJot (Moderator) 04.09.2012 13:05

  @monsternik

  To nie jest śmieszne. To jest smutne.

 6. monsternik 04.09.2012 13:53

  el_Jot
  Wybacz,ale już to wszystko co się dzieje zaczyna mnie bawić

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.