Demonstracje w obronie działaczy Greenpeace

Opublikowano: 07.10.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

5 października setki osób protestowały w 47 krajach – m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji – przeciw aresztowaniu przez służby rosyjskie 30 działaczy tej organizacji podczas protestu na Morzu Barentsa. Demonstracje rozpoczęły się w Nowej Zelandii, a następnie w Europie i później będą kontynuowane w USA i Kanadzie. Do wzięcia w nich udziału wezwały też inne organizacje, w tym WWF, Amnesty International i Reporterzy Bez Granic (RSF).

Pomiędzy 800 a 1000 osób (dane od policji i organizatorów) demonstrowało pod ambasadą Rosji w Londynie. W dwugodzinnym proteście udział wzięły znane osobistości, m.in. aktor Jude Law oraz muzycy Paul Simonon z zespołu The Clash i Damon Albarn z grupy Blur. Protestujący mieli na sobie koszulki i trzymali plakaty z żądaniem uwolnienia aresztowanych aktywistów. Podobne protesty zorganizowane zostały także w 17 innych brytyjskich miastach.

Na Placu Republiki w centrum Paryża na wezwanie Greenpeace’u zjawiło się około 300 osób. Wynajęty dźwig zawiesił na znajdującym się na skwerze pomniku Republiki duży, żołty transparent z hasłem “Uwolnić obrońców klimatu” ; banner zawisł na wyciągniętej dłoni kobiety uosabiającej tę ideę. Na placu rozpostarto także inny transparent, o powierzchni 200 metrów kwadratowych, głoszący: “Klimat w niebezpieczeństwie, obrońcy w więzieniu”.

Mniej liczne protesty odbyły się również w innych francuskich miastach. W Rennes, na północnym wschodzie kraju, kilkunastu działaczy Greenpeace’u podpisywano petycję w obronie aktywistów przetrzymywanych w Rosji. W Strasburgu i Lille namawiano przechodniów do pozowania z fotografiami zatrzymanych, w symbolicznym geście solidarności. Powstałe w ten sposób zdjęcia za zgodą uczestników będą później udostępniane na portalach społecznościowych.

W Niemczech uwolnienia aktywistów Greenpeace’u domagano się podczas demonstracji w około 50 miastach. Według rzecznika organizacji szczególnie liczny odzew na apel ekologów był m.in. w Hamburgu i Berlinie; tam również można było podpisać petycję.

Około tysiąca osób zgromadziło się w Hadze przed ambasadą Rosji. Część uczestników protestu grała na trąbkach i tamburynach. Niektórzy przyszli przebrani za piratów; nieśli bannery z napisem “Piractwo? Czy to żart?”.

Aktywiści Greenpeace’u 18 września usiłowali dostać się na należącą do Gazpromu platformę wiertniczą na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna, która odholowała statek ekologów “Arctic Sunrise” do Murmańska. Wśród aresztowanych na statku jest 26 obcokrajowców, w tym Polak. Działacze Greenpeace’u odrzucają oskarżenia pod swoim adresem, podkreślając, że ich protest na platformie Prirazłomnaja był akcją pokojową.

Również 5 października dyrektor generalny Greenpeace International Kumi Naidoo powiedział, że przejęcie “Arctic Sunrise” przez rosyjskie służby i aresztowanie jego załogi to najgorsza “napaść” na działaczy organizacji od zatopienia przez francuskie siły specjalne należącego do Greenpeace’u statku “Rainbow Warrior” w 1985 roku. Agenci zatopili statek w Auckland, w Nowej Zelandii, aby zapobiec protestom przeciw francuskim testom atomowym na Pacyfiku. Zginął wtedy fotograf, który znajdował się na pokładzie. Atak na statek ekologów wywołał w świecie powszechne oburzenie.

“Nie damy się zastraszyć ani zmusić do milczenia” – powiedział Naidoo, domagając się uwolnienia aktywistów.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.