Demonstracje poparcia dla rządu Grecji

Opublikowano: 12.02.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 284

Kilkanaście tysięcy osób zgromadziło się w środę 11 lutego wieczorem w Atenach i innych greckich miastach, by wyrazić poparcie dla stanowiska nowego rządu podczas rozpoczynającego się w Brukseli nadzwyczajnego posiedzenia ministrów finansów państw strefy euro ws. Grecji.

Na placu Syntagma w centrum Aten godzinę przed początkiem demonstracji o nazwie “oddech godności” zebrało się, jak podała policja, około 15 tys. osób. W Salonikach, drugim co do wielkości greckim mieście, w manifestacji pod tym hasłem wzięło udział ponad 5 tys. ludzi. Podobne zgromadzenia zorganizowane za pośrednictwem mediów społecznościowych, m.in. Facebooka, odbyły się też m.in. w Patras, na Krecie i Lesbos.

Uczestnicy demonstracji na placu przez parlamentem w greckiej stolicy nieśli transparenty ze sloganem “Oddech godności” oraz z napisami: “Stop oszczędnościom”, “Ani jednego kroku wstecz”, “Dajcie szansę Grecji” i “Szacunek”.

Za środowymi demonstracjami stoją uczestnicy ubiegłotygodniowych protestów przeciwko decyzji Europejskiego Banku Centralnego o tym, że nie będzie udzielał on kredytów pod zastaw greckich obligacji. W czwartek 5 lutego około 7 tys. ludzi wyszło na ulice Aten, by sprzeciwić się “szantażowi” EBC i wyrazić poparcie dla Syrizy, która pod hasłem zerwania z polityką oszczędności wygrała niedawne wybory w Grecji.

Jak wynika z dwóch sondaży opublikowanych 10 lutego, zdecydowana większość Greczynek i Greków za pozytywne uznaje pierwsze posunięcia lewicowego rządu Aleksisa Ciprasa i jego twardą postawę wobec wierzycieli, której celem jest zmiana warunków planu pomocowego. Znalezienie porozumienia może być jednak skomplikowane, gdyż kredytodawcy tego kraju, reprezentowani głównie przez państwa Eurolandu, oczekują wypełniania zobowiązań dotyczących oszczędności i spłacania długów.

W środę 11 lutego wieczorem rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro ws. Grecji. Po raz pierwszy w rozmowach bierze udział nowy grecki minister finansów Janis Warufakis.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
argos1
Użytkownik
argos1

Uuuuuu, lalaaaaa, to teraz będziemy mieć do czynienia również z sankcjami wymierzonymi w niepokorną Grecję, na wzór niepokornej Rosji uuuuuu, lalaaaaa…
Jak widać, ŹLE SIĘ DZIEJE W PAŃSTWIE DUŃSKIM…