Demokracja w syryjskim Kurdystanie nie dla wszystkich

Opublikowano: 14.02.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 458

Rządzący Rożawą, czyli kurdyjskim regionem Syrii, postanowili aresztować polityków tworzących opozycyjną wobec nich Kurdyjską Radę Narodową. Partia Jedności Demokratycznej od wielu miesięcy stara się zwalczać swoich politycznych przeciwników wewnątrz społeczności kurdyjskiej, a już wcześniej zmusiła do emigracji osoby związane politycznie z ugrupowaniem Masuda Barzaniego, prezydenta irackiego Kurdystanu.

Media z syryjskiej części Kurdystanu poinformowały, że policyjne siły Asayish, związane z rządzącą w tym regionie lewicową Partią Jedności Demokratycznej (PYG), aresztowały trzech członków koalicji pod nazwą Kurdyjskiej Rady Narodowej (ENKS), którą tworzą prawicowo zorientowane ugrupowania tamtejszych Kurdów. Wszyscy trzej zostali zatrzymani na ulicy w różnych częściach prowincji Rożawa, zaś służby bezpieczeństwa skonfiskowały również ich komputery. ENKS w specjalnym oświadczeniu potępiło działania wymierzone w jego aktywistów, domagając się uwolnienia osadzonych w areszcie opozycjonistów.

Choć PYD odwołuje się do demokracji nawet w swojej nazwie, to od dłuższego czasu prowadzi działania, które spowodowały już emigrację części działaczy związanych z kurdyjską prawicą i prezydentem irackiego Kurdystanu, Masudem Barzanim. Najbardziej jaskrawym przykładem niechęci członków PYD do opozycji było aresztowanie w sierpniu blisko 30 osób, uczestniczących w pogrzebie bojownika Peszmergi zabitego przez terrorystów z Państwa Islamskiego. Milicja związana z PYD swoją decyzję motywowała faktem, iż ENKS zorganizowała manifestację polityczną bez wcześniejszej zgody samorządu.

PYD jest jednym z członków syryjskiego Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Zmian Demokratycznych, grupującego przeciwników rządów prezydenta Baszara al-Assada, odmawiających jednocześnie przyjmowania wsparcia zza granicy. ENKS tworzą natomiast prawicowe kurdyjskie partie, związane z konserwatywną Demokratyczną Partią Kurdystanu (PDK) działającą na terenie Iraku.

Na podstawie: aranews.net
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.