Delfiny w Indiach będą traktowane jak osoby

Opublikowano: 28.07.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 802

„Non-Human Person” („osoba nie-ludzka”) – taki właśnie status decyzją indyjskiego Ministerstwa Środowiska w maju 2013 roku uzyskały delfiny. Od tej pory pozbawianie wolności delfinów podpada pod paragraf i jest uznawane za łamanie prawa.

Co to oznacza w praktyce? W całych Indiach nie będzie można zakładać delfinariów, a także trzymać tych zwierząt w niewoli w celach rozrywkowych. Urzędnicy uznali bowiem takie praktyki za niedopuszczalne z moralnego punktu widzenia. Indyjskie Ministerstwo, opierając się na badaniach naukowców, stwierdziło, że delfiny cechują się wysoką inteligencją i wrażliwością i powinny być taktowane jako osoby – z czym wiąże się prawo do życia i wolności.

Coraz więcej naukowców, behawiorystów i filozofów uważa, iż w odniesieniu do delfinów i wielorybów powinniśmy stosować analogiczne normy etyczne, co do ludzi. „Doczekaliśmy się Deklaracji Praw Waleni, mamy dowody naukowe na samoświadomość i wysoko rozwinięte zdolności kognitywne delfinów, mówimy o protokulturze tych zwierząt, mamy udokumentowane liczne altruistyczne zachowania, przykłady ich współpracy, także międzygatunkowej, uczenia się, przekazywania umiejętności z pokolenia na pokolenie, rozwiązywania abstrakcyjnych problemów.” – pisze na swoim blogu na ekologia.pl zoopsycholog Artur Banasiak.

O inteligencji delfinów świadczy też ostatnie odkrycie naukowców z University of St Andrews w Szkocji. Znaleźli oni dowody na to, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą imion. Ich badanie wykazało, że ssaki te przydzielają sobie charakterystycznie brzmiące gwizdy, za pomocą których się rozpoznają. Naukowcy sugerują, że w tym przypadku delfiny zachowują się jak ludzie – kiedy słyszą swoje imię, reagują i odpowiadają.

Ric O’Barry, dyrektor Dolphin Project pochwala decyzję indyjskich urzędników: „To jest wielkie zwycięstwo. Ta decyzja nie tylko ukróci okrucieństwo, ale będzie dobrym katalizatorem dyskusji o naszym sposobie myślenia o delfinami – jak o istotach myślących, czujących, a nie jak o rzeczach na których można jedynie zarobić.”

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Hunt 28.07.2013 12:45

  Bardzo miła wiadomość! Ciekawe czy to prawo rozszerzy się na inne kraje oraz czy zacznie dotyczyć innych gatunków- szczególnie naczelnych. Jeszcze raz brawo dla Indii!

 2. dartan 28.07.2013 16:58

  wydaje mi się, że ten link http://wolna-polska.pl/wiadomosci/epidemia-wywolana-z-premedytacja-2013-07 należy podpiąć dod patogeniczną mikoplazmę o której kiedyś WM pisała,

  Delfiny są kochanymi istotami.

 3. Lakszmi 28.07.2013 18:54

  ale super wiadomość!!!

 4. pablitto 28.07.2013 22:37

  Szacun. Teraz pora na Polskę i morświny 🙂

 5. Konter 29.07.2013 02:30

  Cóż za jawna dyskryminacja Orangutangów! Równouprawnienie dla człekoształtnych! A co… małpa to gorsza?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.