Decyzyjne DNA – polski wynalazek ma odmienić AI

Opublikowano: 29.11.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1832

Międzynarodowy zespół pod kierunkiem specjalisty z Politechniki Gdańskiej opracował wzorowane na DNA algorytmy, które działają już w motoryzacji, czy bankowości. Teraz badacze pracują nad aplikacją do „spełniania marzeń”.

Grupa naukowców pod kierunkiem prof. Edwarda Szczerbickiego z Politechniki Gdańskiej i australijskiego Uniwersytetu w Newcastle pracuje nad programem, który ma pomagać w osiąganiu celów i realizacji marzeń.

Jak tłumaczą badacze, np. osoba, która będzie chciała rozpocząć studia, pogodzić je z pracą, życiem rodzinnym, czy emigracją, otrzyma osobisty plan działania.

„Aplikacja bazuje na kwestionariuszu wypełnionym przez użytkownika, doświadczeniach życiowych tworzącej ją społeczności i zmieniających się okolicznościach życia. Jest to w pewnym sensie interaktywny, inteligentny coach, który podpowie, zmotywuje i pomoże zbliżyć się do celu, a to wszystko w czasie rzeczywistym” wyjaśnia prof. Szczerbicki w doniesieniu na stronie Politechniki Gdańskiej.

Program opiera się na opracowanej przez badacza i jego kolegów technologii „decyzyjnego DNA”. Jego twórcy twierdzą, że może on wspomagać podejmowanie decyzji niemal w każdej dziedzinie.

Oparte na tym podejściu systemy pomogły już np. w znalezieniu najlepszych miejsc na instalacje geotermalne w Australii, wyborze optymalnego czasu serwisowania samochodów w Hiszpanii, wspierają też decyzje odnośnie udzielania kredytów ratalnych i inwestycyjnych w polskim sektorze bankowym.

To także duża szansa m.in. dla medycyny. Systemy takie mogą bowiem sprawnie wspierać diagnozy.

„Wielu osobom z chorobą Alzheimera można byłoby skutecznie pomóc, gdyby zostały zdiagnozowane wcześniej. W Hiszpanii przeprowadziliśmy badania na grupie 350 pacjentów. Okazało się, że algorytm, który zbiera dane takie jak wiek, styl życia, wyniki badań medycznych, i analizuje je zgodnie z koncepcją decyzyjnego DNA, jest w stanie wykryć chorobę wcześniej niż lekarz. Jest wiele obszarów medycyny, w których sztuczna inteligencja jest skuteczniejsza niż człowiek” – mówi prof. Edward Szczerbicki, cytowany na stronie internetowej uczelni.

Decyzyjne DNA ma sobie także doskonale poradzić z przetwarzaniem ogromnych ilości danych dostarczanych przez intensywnie rozwijany internet rzeczy.

Nazwa technologii wzięła się stąd, że naukowcy naśladują w niej procesy, które zachodzą właśnie w DNA.

„Decyzyjne DNA to metafora. To inspirowany biologią sposób zarządzania wiedzą. To próba odtworzenia w systemach sztucznych tego, co naturalne DNA robi w sposób zadziwiająco doskonały i niedościgniony” – wyjaśnia prof. Edward Szczerbicki.

Autorstwo: Marek Matacz
Na podstawie: PG.edu.pl, Ieeexplore.ieee.org
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.