Decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

26 stycznia 2024 roku o godzinie 13.00 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zapoznał opinię publiczną z decyzją dotyczącą wniosku złożonego przez Republikę Południowej Afryki o pilne uruchomienie przewidzianych prawem środków powstrzymujących ludobójstwo w Gazie trwające od 7 października 2023 r., oraz podjęcie kroków zapobiegających powtórzenie się czynów wyczerpująco i przekonująco udokumentowanych we wniosku, wypełniających znamiona ludobójstwa.

Przewodnicząca 17-osobowego składu przypomniała charakter złożonego wniosku, przytaczając jego cel. Mówiąc o charakterze i skali ludzkiej tragedii mającej miejsce w Gazie, oświadczyła, że wprowadzenie środków kładących kres i zapobiegających im w przyszłości wymaga pilnego działania.

Przewodnicząca poinformowała, że wniosek Izraela o oddalenie w całości skargi RPA, Trybunał uznał za odrażający i nieprzyzwoity. Następnie zakomunikowała, że uaktualnione dane z miejsca zbrodni potwierdzają ich charakter. Przypominając kolejny raz samą definicję ludobójstwa, podkreśliła bezsporną rację przedstawionych dowodów, w tym najwyższych rangą urzędników izraelskich – dowódców, ministrów wprost zapowiadających zabijanie w imię niedopuszczalnej zbiorowej odpowiedzialności. Przywołując stosowne artykuły Konwencji, potwierdzała złamanie ich przez Izrael, co zostało poparte materiałem dowodowym.

Omawiając tryb głosowania sędziów, poinformowała, że podejmowali oni decyzje nad każdym z wnioskowanych środków, jaki należy wprowadzić celem zaprzestania cierpienia ludzkiego i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Gazy. Każdy z przytoczonych punktów wniosku głosowany był osobno. Stosunek głosów każdego z głosowań 15:2, lub 16:1 wykazał pełne poparcie dla wniosku RPA. Głosowanie jawne pozwoliło przewodniczącej podać imiona i nazwiska wszystkich sędziów w każdym głosowaniu. Za każdym razem głosem przeciwnym był przedstawiciel Izraela (wszystkie punkty skargi RPA zostały opisane we wcześniejszym artykule „Z obrad Trybunału w Hadze”).

Izrael został zobowiązany w terminie miesiąca dostarczyć raport świadczący o wdrożeniu postanowień sądu z zaznaczeniem powstrzymania się przed próbą niwelacji dowodów swojej działalności.

Transmisję na żywo prowadzoną sprzed gmachu MTS i z sali posiedzeń prowadziły dzienniki „The Times” i „The Sunday Times”.

Przed gmachem sporo ludzi pikietujących z flagami palestyńskimi, skandującymi przez głośniki hasła domagając się wolnej Palestyny, cierpliwie czekało na wynik.

Jak zapowiedziała przewodnicząca składu, cały tekst decyzji MTS z uzasadnieniem będzie niebawem dostępny na jego stronie internetowej.

Autorstwo: Jola
Źródło: WolneMedia.net