Debata nad prawem veta w ONZ
Obstrukcja wszelkich działań ONZ w wyniku nieograniczonego prawa veta stosowana przez Stany Zjednoczone stała się przedmiotem obrad w tej międzynarodowej organizacji 4 marca 2024 r.
Algieria wniosła o zaprzestanie ognia w Gazie z przyjęciem zasady, że w przypadku zablokowania dowolnej inicjatywy aprobowanej przez większość, członek organizacji zgłaszający veto wobec inicjatywy będzie zobowiązany do podania przekonującego uzasadnienia. Intencją jest skuteczne przebrnięcie przez piętrzony formalizm uniemożliwiający wyegzekwowanie przerwania ognia w Gazie dla szybkiego dotarcia z pomocą humanitarną.
Według informacji Misji Amerykańskiej w ONZ, z udziałem Roberta Wood’a, algierska propozycja ma charakter praktyczny, ale wymaga debaty. Jest to równoznaczne z odroczeniem działania, byle tylko nie przyjąć rozwiązania pilnie potrzebnego. Nawet kiedy niemal wszyscy, bo i Wielka Brytania (jako głos wstrzymujący się) głosowali za przerwaniem ognia, jedno veto USA uniemożliwiało realizację wniosku. Gdy zgadza się cały świat i Rada Bezpieczeństwa, a wyjątkiem są Stany Zjednoczone, torpedowane działanie przesądza o losach milionów.
Kwestia veta jest przedmiotem debat od 2022 r., co zbiega się z datą konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Uznanie, że Rada Bezpieczeństwa byłaby zobowiązana do zaprezentowania uzasadnienia veta w ciągu 10 dni, jest przeniesieniem tego obowiązku z państwa blokującego inicjatywę na Radę Bezpieczeństwa.
Artykuł 6 „Karty Narodów Zjednoczonych” pozwala ONZ-owi na wydalenie członka w przypadku ustawicznego naruszania zasad „Karty”. Cytaty z wielu przemówień dostępne są na platformie „X”.
Tymczasem tylko w dniu wczorajszym w Gazie lekarz poinformował o śmierci 6 z 12 niemowląt w wyniku odwodnienia. Szpital nie ma nawet dostatecznej ilości glukozy, by podtrzymywać funkcje życiowe noworodków. Wygłodzone matki nie mają pokarmu. Z braku środków zamknięto kolejny szpital.
Autorstwo: Jola
Na podstawie: Usun.mission.gov, YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net