Dawn tworzy historię

Opublikowano: 04.03.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 613

Wysłana przez NASA sonda Dawn znajduje się już w pobliżu planety karłowatej Ceres. Gdy w piątek, 6 marca, wejdzie na jej orbitę, zapisze się w historii jako pierwszy wysłany przez człowieka pojazd, który odwiedził i badał planetę karłowatą.

Najnowsze obrazy przysłane przez Dawn pokazują, że na powierzchni Ceres znajdują się liczne kratery oraz wyjątkowo jasne obszary. W miarę, jak Dawn będzie zbliżał się do planety, naukowcy będą analizowali kolejne zdjęcia, próbując dowiedzieć się czegoś na temat tego obiektu.

– Badanie Ceres pozwala na prześledzenie historii kosmosu. Daje możliwość odczytania najwcześniejszych rozdziałów historii Układu Słonecznego. Dane z Ceres mogą dostarczyć przełomowych informacji na temat formowania się Układu Słonecznego – mówi Jim Green, dyrektor Planetary Science Division w kwaterze głównej NASA.

Od grudnia ubiegłego roku Dawn powoli zbliża się do Ceres. Od 25 stycznia dostarcza najdokładniejszych z dostępnych fotografii. Im bliżej planety, tym jego zdjęcia są lepsze.

Ceres została odkryta w 1801 roku przez ojca Giuseppe Piazziego. Z czasem, gdy w okolicy odkrywano kolejne obiekty, uznano, że znajduje się ona w pasie asteroid. Od 2006 roku Ceres, podobnie jak Pluton, jest uznawana za planetę karłowatą.

Sonda Dawn, wystrzelona we wrześniu 2007 roku, najpierw przez 14 miesięcy (w latach 2011-2012) badała asteroidę Vesta. Teraz zbliża się do największego obiektu w pasie asteroid. Średnica Ceres wynosi 950 kilometrów, a jej powierzchnia jest równa 38% powierzchni USA. Szacuje się, że 25% masy Ceres stanowi woda.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.