Dane telekomunikacyjne nie dla komornika

Opublikowano: 24.06.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 583

Dane telekomunikacyjne obywateli nie powinny być udostępnianie przez operatorów na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Takie stanowisko wyraziła Prezes UKE, stając w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej.

Nie jest tajemnicą, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni zbierają wiele danych na nasz temat (to tzw. retencja danych). Te dane mogą być ujawnione w różnego rodzaju postępowaniach np. karnych, ale nie tylko. Sprawa jest dość złożona, bo różne instytucje mogą wskazywać różne podstawy prawne kierując do operatorów zapytania o dane telekomunikacyjne.

Kwestia zbierania danych o obywatelach jest regulowana przez kilkanaście aktów prawnych, m.in. ustawy kompetencyjne służb specjalnych, Ustawę o prokuraturze i Kodeks postępowania karnego. Wątpliwości budziła jednak możliwość udostępniania danych telekomunikacyjnych na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Wnosiły o to sądy cywilne oraz komornicy.

Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), postanowiła zająć swoje stanowisko w tej sprawie i stanąć w obronie tajemnicy telekomunikacyjnej oraz naszej prywatności. W ocenie Prezesa UKE przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (art. 248 § 1 oraz art. 761 § 1 kpc) nie dają podstawy do żądania przez sądy cywilne oraz komorników ujawnienia informacji i danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Prezes UKE oparła się na opiniach ekspertów, którzy podkreślają, że poza przypadkami wymienionymi w ustawach, możliwość żądania od operatorów tzw. danych retencyjnych nie dotyczy sądów innych niż karne. Prezes UKE zwróciła też uwagę, że konieczność stosowania przepisów retencyjnych wyłącznie do najcięższych przestępstw podkreśla Komisja Europejska w raporcie z 18 kwietnia 2011 roku.

“Wolność komunikowania jak i ochrona tajemnicy komunikowania należy do podstawowych praw i wolności człowieka przewidzianych w Konstytucji RP. Zgodnie z art. 49 Konstytucji RP, ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony (…) wszelkie wyjątki od gwarantowanych konstytucyjnie praw obywateli nie mogą być domniemywane z przepisów o charakterze ogólnym” – czytamy w stanowisku Prezesa UKE w sprawie udostępniania danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Jest to generalnie dobra wiadomość z punktu widzenia naszej prywatności. Dla osób głębiej zainteresowanych tą tematyką zamieszczamy poniżej kopię stanowiska Prezesa UKE.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.