Dane bankowe pod ochroną

Opublikowano: 05.09.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Sąd w San Marino, realizując żądanie włoskiej prokuratury, przekazał jej dane bankowe szerokiego grona osób powiązanych ze spółką, przeciwko której toczyło się postępowanie. Tylko część z tych osób była podejrzewana o udział w działalności przestępczej. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który kilka tygodni temu wydał wyrok. Stwierdził w nim, że doszło do naruszenia prawa do prywatności jednego ze skarżących.

W omawianej sprawie (M.N. i inni przeciwko San Marino) możliwość zaskarżenia decyzji o przekazaniu danych bankowych włoskiej prokuraturze miały tylko osoby podejrzane. Wszystkie pozostale poddane kontroli osoby nie tylko nie mogły w żaden sposób zakwestionować tego działania, ale również przez długi czas nie były o nim informowane. Zdaniem Trybunału takie zróżnicowanie pozycji i uprawnień osób, których prywatność została ograniczona, jest niedopuszczalne. Co więcej, władze San Marino powinny z większą uwagą oceniać, czy w ogóle zasadne było przekazanie Włochom danych bankowych wszystkich podmiotów powiązanych ze spółką.

Konto każdego z nas, informacje o przechowywanych tam sumach pieniędzy czy historia transakcji są na gruncie polskiego prawa chronione. Jednak coraz częściej pojawiają się informacje o wyłomach w tajemnicy bankowej. Orzeczenie Trybunału w Strasburgu potwierdza, że jest ona istotnym elementem prawa do prywatności i powinna podlegać ścisłej ochronie.

Źródło: Panoptykon.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o