Dalszy rozwój sporu o przyszłość Gagauzji
9 stycznia Prokuratura Generalna Mołdawii wszczęła postępowanie karne przeciwko organizatorom, zaplanowanego na 2 lutego br., referendum w sprawie ewentualnego wystąpienia Gagauzji z Mołdawii. W uzasadnieniu poinformowano, że pomimo orzeczenia sądu rejonowego w Komracie, uznającego zaplanowane referendum za niezgodne z konstytucją i ustawodawstwem Mołdowy, przygotowania do jego przeprowadzenia są nadal prowadzone.
Zgromadzenie Narodowe Gagauzji 27 listopada ub. roku podjęło jednogłośnie decyzję o przeprowadzeniu referendum niepodległościowego w przypadku utraty samodzielności państwowej przez Mołdawię i jej możliwości wstąpienia do Unii Celnej. Decyzję uzasadniono wypowiedziami prezydenta Rumunii, Traiana Băsescu, zapowiadającego połączenie obydwu państw w 2014 r., i przychylnością dla tych planów ze strony władz w Kiszyniowie.
Uchwała zaskarżona została przez komracki oddział Kancelarii Państwowej do sądu rejonowego, ten zaś uznał jej niekonstytucyjność. W odpowiedzi Zgromadzenie Narodowe przyjęło kolejną uchwałę, zobowiązującą władze w Kiszyniowie do uwzględniania interesów Autonomii przy formułowaniu wewnętrznej i zagranicznej polityki państwa, a deputowani zapowiedzieli niepodporządkowanie się decyzjom sądu rejonowego i kontynuowanie przygotowań do referendum.
Wypowiedź prezydenta T. Băsescu o wchłonięciu Mołdowy wywołała tymczasem krytyczne komentarze zarówno premiera tego ostatniego kraju Iuriego Leancă, jak i premiera Rumunii Victora Ponty, który powiedział że, „nieprzemyślane wypowiedzi Băsescu o zjednoczeniu dwóch państw mogą pokrzyżować plany integracji europejskiej Mołdawii i doprowadzić do przejęcia tam władzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych przez opozycyjnych komunistów”.
Opracowanie: Ronald Lasecki
Na podstawie: ITAR-TASS
Źródło: Geopolityka.org