Daleko od torów

Opublikowano: 25.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 720

Dostępność kolei jest w Polsce najniższa ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jedynie 78% obszaru naszego kraju jest położona w odległości do 15 km od czynnej linii kolejowej. Dla porównania – w Czechach aż 99% obszaru znajduje się w takiej (lub bliższej) odległości od działającej stacji.

Portal czt.org.pl sporządził mapę gęstości sieci połączeń kolejowych dla Europy Środkowo-Wschodniej. Celem jej powstania jest ukazanie, jak daleko mieszkańcy konkretnych krajów i regionów mają do najbliższej działającej linii kolejowej. Widok ten nie napawa optymizmem – wszystkie ujęte na mapie kraje (Austria, Czechy, Słowacja i Węgry) charakteryzują się siecią gęstszą od polskiej, pomimo że są państwami zdecydowanie mniejszymi terytorialnie, o znacząco mniejszej liczbie mieszkańców.

Polska kolej uplasowała się na ostatniej pozycji w regionie. Wyniki kształtują się następująco: Czechy – 99% obszaru w pobliżu linii kolejowej, Węgry – 96%, Słowacja – 93%, Austria – 87% (i to pomimo głównego pasma Alp, które uniemożliwia budowę kolei). Polska zaś do niedawna miała dość gęstą sieć kolejową na większości obszaru, nie potrafiła jednak podtrzymać istnienia tych linii i zapewnić na nich ruchu. Uznane za „nierentowne”, leżą one obecnie odłogiem, a mieszkańcy są skazani na korzystanie z samochodów i prywatnej komunikacji busowej.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. onelove 25.05.2015 12:13

    Co zrobisz jak pieniądze zamiast być inwestowane w kraj, jego rozwój są rozkradane i napychane do prywatnych kieszeni. To dlatego kolej wygląda jak wygląda.

  2. MichalR 26.05.2015 00:10

    Co ma do rzeczy że te kraje są mniejsze i mają mniej ludzi ogółem. W tym zestawieniu powinna być informacja co najwyżej o gęstości zaludnienia, a nie o ilości mieszkańców. Możnaby się też pokusić o jakiś wyimaginowany współczynnik typu produkt krajowy brutto przypadający na kilometr ziemi danego kraju

  3. Rada Puchaczy 26.05.2015 08:44

    Mnożenie współczynników i łapanie autora za słówka nie zmienia jednak faktu, że jak zwykle dajemy cielska po całości i jesteśmy 150 lat do tyłu w rozwoju za człowiekiem jaskiniowym. Ale bez obaw mamy kretyńskie programy w telewizji i debilną prasę z równie debilnymi artykułami. Możemy odmóżdżać się do woli.

  4. maciek 26.05.2015 10:53

    mieszkam w rejonie PD-ZACH Polski. 70% torów jest nieprzejezdna od 30 lat. Mapka mogłaby być o wiele gęstsza w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.