Daleko od torów

Opublikowano: 25.05.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Dostępność kolei jest w Polsce najniższa ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jedynie 78% obszaru naszego kraju jest położona w odległości do 15 km od czynnej linii kolejowej. Dla porównania – w Czechach aż 99% obszaru znajduje się w takiej (lub bliższej) odległości od działającej stacji.

Portal czt.org.pl sporządził mapę gęstości sieci połączeń kolejowych dla Europy Środkowo-Wschodniej. Celem jej powstania jest ukazanie, jak daleko mieszkańcy konkretnych krajów i regionów mają do najbliższej działającej linii kolejowej. Widok ten nie napawa optymizmem – wszystkie ujęte na mapie kraje (Austria, Czechy, Słowacja i Węgry) charakteryzują się siecią gęstszą od polskiej, pomimo że są państwami zdecydowanie mniejszymi terytorialnie, o znacząco mniejszej liczbie mieszkańców.

Polska kolej uplasowała się na ostatniej pozycji w regionie. Wyniki kształtują się następująco: Czechy – 99% obszaru w pobliżu linii kolejowej, Węgry – 96%, Słowacja – 93%, Austria – 87% (i to pomimo głównego pasma Alp, które uniemożliwia budowę kolei). Polska zaś do niedawna miała dość gęstą sieć kolejową na większości obszaru, nie potrafiła jednak podtrzymać istnienia tych linii i zapewnić na nich ruchu. Uznane za „nierentowne”, leżą one obecnie odłogiem, a mieszkańcy są skazani na korzystanie z samochodów i prywatnej komunikacji busowej.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
onelove
Użytkownik
onelove

Co zrobisz jak pieniądze zamiast być inwestowane w kraj, jego rozwój są rozkradane i napychane do prywatnych kieszeni. To dlatego kolej wygląda jak wygląda.

MichalR
Użytkownik
MichalR

Co ma do rzeczy że te kraje są mniejsze i mają mniej ludzi ogółem. W tym zestawieniu powinna być informacja co najwyżej o gęstości zaludnienia, a nie o ilości mieszkańców. Możnaby się też pokusić o jakiś wyimaginowany współczynnik typu produkt krajowy brutto przypadający na kilometr ziemi danego kraju

Rada Puchaczy
Użytkownik
Rada Puchaczy

Mnożenie współczynników i łapanie autora za słówka nie zmienia jednak faktu, że jak zwykle dajemy cielska po całości i jesteśmy 150 lat do tyłu w rozwoju za człowiekiem jaskiniowym. Ale bez obaw mamy kretyńskie programy w telewizji i debilną prasę z równie debilnymi artykułami. Możemy odmóżdżać się do woli.

maciek
Użytkownik

mieszkam w rejonie PD-ZACH Polski. 70% torów jest nieprzejezdna od 30 lat. Mapka mogłaby być o wiele gęstsza w tym miejscu.