Dajr az-Zaur trwa, Palmira ginie

Opublikowano: 22.01.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 580

Państwo Islamskie kontynuuje dzieło zniszczenia rzymskich zabytków Palmiry. Nieco lepsze wiadomości docierają z Dajr az-Zaur, gdzie żołnierze syryjscy ostatkiem sił bronią 150 tys. cywilów przed masakrą z rąk terrorystów.

Agencja Amak, zajmująca się m.in. donoszeniem światu o najnowszych „wyczynach” terrorystów spod znaku Państwa Islamskiego, poinformowała o zburzeniu części starożytnego teatru i słynnego tetrapylonu, jednego z symboli rzymskiej Palmiry. Informację potwierdzili w piątek przedstawiciele władz syryjskich. Mamun Abd al-Karim, kierujący organizacją odpowiedzialną za ochronę dziedzictwa historycznego powiedział, że zniszczeń dokonano jeszcze w grudniu, jednak dopiero teraz pojawiły się zdjęcia satelitarne pozwalające je potwierdzić bez cienia wątpliwości.

UNESCO po pierwszej kampanii planowego niszczenia Palmiry uznało działanie IS za zbrodnię wojenną. Jak widać taka kwalifikacja i powszechne oburzenie z powodu działań Państwa Islamskiego nie przeszkodziła Amerykanom, których sojusznicy walczą z dżihadystami w Iraku, „nie zauważyć” potężnego przegrupowania terrorystów, którego efektem było w grudniu wyrwanie Palmiry z rąk armii syryjskiej, z oczywistymi konsekwencjami.

Państwo Islamskie dąży również do zdobycia części Dajr az-Zaur – ostatniego punktu obrony wojsk rządowych w prowincji o tej samej nazwie. W mieście schroniło się 150 tys. cywilów, w znacznej części alawitów, chrześcijan i szyitów uciekających przed masakrami dokonywanymi przez sunnickich fanatyków. Obrońcy, wspierani z powietrza przez Rosjan, w ostatnich dniach odpierali ataki na wojskowe lotnisko i pozycje w dzielnicach Szuhada, Al-Arbi, Majsalin i Al-Muhandisin, zdołali ponownie połączyć obydwa punkty obrony.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. luzak1977 23.01.2017 08:48

    Pewnie szefowie pana Sorosa czegoś tam szukają…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.