Dajakowie Benuaq kontra olej palmowy

Opublikowano: 30.01.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 685

Do 75% oleju palmowego wykorzystywanego w przemyśle spożywczym, do produkcji biopaliw i detergentów pochodzi z Malezji i Indonezji. Intensywnemu zapotrzebowaniu na olej palmowy po który sięgają m.in. takie firmy jak Nestle, Dove, Cadbury i Nesce, towarzyszy ekspansja plantacji palmy oleistej, która odbywa się kosztem masowej deforestacji, niszczenia ostatnich dużych ostoi flory i fauny. Od początku XXI wieku,w rezultacie tego procesu doszło do alarmującego przetrzebienia populacji orangutanów na Sumatrze i Borneo.

Z konsekwencjami ekspansji plantacji palmy oleistej zmagają się także autochtoniczni mieszkańcy regionu, którzy ignorowani przez centralny rząd i skorumpowane władze lokalne, tracą tradycyjne źródła utrzymania, kluczowy element gospodarki, wierzeń i kultury.

Przed widmem tego procesu stoją dziś Dajakowie Benuaq z Muara Tae, żyjący w Kalimantanie, indonezyjskiej części Borneo. Ich społeczności są zagrożone inwestycją dwóch firm olejowych, które apodyktycznie wkraczają i niszczą las ich przodków. Wspomagani przez indonezyjską organizację pozarządową Telepak patrolują las przez całą dobę i wdrażają działania służące jego potrzymaniu. Przewodniczący Telepak, Ambrosius Ruwindrijarto deklamuje: „Wraz ze społecznościami, nie tylko skutecznie chronimy ostatnie lasy, ale również sadzimy nowe drzewa. Ci ludzie są prawdziwymi strażnikami lasu, ich los jest nierozerwalnie z nim związany”.

W Muara Tae żyje ponad 800 rodzin Dajaków Benuaq; las stanowi epicentrum ich kultury i tożsamości, dostarcza wodę, jedzenie i środki medyczne. Kompleks leśny Muara Tae w myśl indonezyjskiego prawodawstwa sklasyfikowano jako „APL”, co wpisuje go na poczet obszarów leśnych otwartych do eksploatacji. Na przestrzeni ostatnich 20 lat obszar stracił połowę swoich pierwotnych lasów i ziemi, zagarniętych przez przedsiębiorstwa górnicze. Część, która pozostała jest domem dla wielu gatunków ptaków, w tym dzioborożców; 20 gatunków gadów.

W styczniu 2010 lokalny bupati (regionalny urzędnik państwowy), Ismail Thomas, wydał pozwolenia na utworzenie plantacji palmowych w obrębie Muara Tae. Koncesje otrzymały dwie firmy naftowe: malezyjska PT Munte Waniq Jaya Perkasa (PT MWJP) oraz PT Borneo Surya Mining Jaya, należąca do konglomeratu Surya Dumai.

Pak Singko, przywódca Dajaków Benuaq z Muara Tae powiedział: „Apelujemy do ludzi na całym świecie o pomoc w ochronie naszych lasów i ziemi przodków. Jesteśmy otoczeni ze wszystkich stron przez górnictwo i plantacje. To jest ostatni las który mamy i ziemia. Jeśli moje lasy znikną, nasze życie dobiegnie końca”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: eia-international.org, intercontinentalcry.org, telepak.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ananasxxx 30.01.2012 19:41

    Zajebiście…………
    Olej palmowy marnowany jest na jakieś silniki a dieta niskowęglowodanowa oparta na surowych tłuszczach roślinnych jak np oleju palmowym może działać prawdziwe cuda.
    Zamiast spożywać energię w postaci surowego tłuszczyku będziemy wdychać jego spalone odpadki.
    Super……….

    pzdr

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.