Czytanie Orwella i Tolkiena ma prowadzić do „prawicowej radykalizacji”

Opublikowano: 26.02.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2818

Rząd brytyjskich konserwatystów przyjął konsultowany z organizacjami „antyfaszystowskimi” program walki z „prawicowym ekstremizmem”. Okazuje się, że do „prawicowej radykalizacji” może dojść między innymi po lekturze książek „Rok 1984” George’a Orwella, „Lewiatana” Thomasa Hobbesa, „Nowego Wspaniałego Świata” Aldousa Huxleya czy publikacji pisarza J.R.R. Tolkiena.

Tygodnik „The Spectator” zwrócił uwagę na opublikowany w ubiegłym tygodniu rządowy program „Prevent”, którego podstawowym celem ma być przeciwdziałanie rozwojowi „prawicowego ekstremizmu”. Gazeta przypomina, że był on konsultowany z organizacjami „antyfaszystowskimi”, od dawna próbującymi rozszerzyć definicję „skrajnej prawicy” między innymi o wszystkich zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Wspomniany program skupia się między innymi na użytkownikach mediów społecznościowych. Jego autorzy uważają więc, że są oni „patriotyczni i dumni”, a swoje informacje czerpią od „pro-brexitowych i centroprawicowych” komentatorów życia politycznego.

„Prawicową radykalizacją” zagrożeni są także czytelnicy wielu znanych autorów, często w ogóle niezwiązanych z prawicą. Program ostrzega np. przed lekturą „Roku 1984” George’a Orwella czy „Nowego Wspaniałego Świata” Aldousa Huxleya, czyli książek przedstawiających zagrożenia związane z próbami daleko posuniętej kontroli społeczeństwa.

Na liście „niebezpiecznych” lektur znajdują się nawet prace klasyków liberalizmu. Wśród nich autorzy „Preventu” wymieniają Adama Smitha, Johna Locke’a, Thomasa Hobbesa, a także umiarkowanego konserwatysty Edmunda Burke’a. Ponadto za groźne uznano również czytanie J. R. R. Tolkiena i Josepha Conrada.

Na podstawie: Spectator.co.uk
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.