Czystka w Turcji dociera do mediów

Opublikowano: 29.07.2016 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1

Czystek w Turcji ciąg dalszy. Według coraz bardziej groteskowych zarzutów Recepa Tayyipa Erdogana, jego wrogowie związani z Fethullahem Gulenem kontrolowali właściwie cały kraj – armię, uczelnie wojskowe, media, a nawet niektóre przychodnie lekarskie.

Na mocy prezydenckiego dekretu dzisiaj zakończyć działalność muszą trzy agencje informacyjne, 16 kanałów telewizyjnych, 23 stacje radiowe, 15 tygodników, 45 dzienników i 29 wydawnictw. Wszystkie media zostały oskarżone o udział w spisku, którego głową był kaznodzieja Fethullah Gulen, a celem – obalenie tureckiego rządu. Wśród domniemanych gulenistów jest słynny dziennik “Zaman” i kanał informacyjny Samanyolu. Niejednokrotnie ich dziennikarze krytykowali działalność Recepa Tayyipa Erdogana; wiele razy również oskarżano ich o działanie na zlecenie Gulena. Teraz prezydent jednym dekretem mógł po prostu zamknąć im usta. Na proces oczekuje już 42 dziennikarzy, wczoraj wydano nakazy aresztowania kolejnych 47 autorów związanych z “Zaman” właśnie.

Nie kończą się również czystki w wojsku. Kolejny dekret prezydencki wyjmuje ze struktur armii jednostki straży przybrzeżnej i żandarmerii (formacji wykonującej zadania policyjne na wsi – zwykła policja działa w miastach – i strzegącej granic). Odtąd będą polegały ministerstwu spraw wewnętrznych, które nieporównywalnie łatwiej kontrolować. Erdogan nie spełnił również obietnicy z pierwszych dni po zamachu, gdy mówił, że represje nie będą dotyczyły osób, które nie miały możliwości przeciwstawić się rozkazom wyższych rangą dowódców. Aresztowano m.in. 62 niepełnoletnich kadetów z akademii wojskowej Kuleli. Według ich krewnych zostali oni przymusowo ściągnięci z wakacji i faktycznie zmuszeni do udziału w puczu. Rząd jednak oskarżył również ich o udział w spisku gulenistów. Wczoraj akademie wojskowe i szkoły średnie o takim profilu zamknięto. Ich słuchacze trafią do zwykłych placówek; szkolnictwo wojskowe ma zostać poddane totalnej restrukturyzacji. Oficjalne stanowisko rządu mówi, że uczelnie kształcące przyszłych oficerów były opanowane przez zwolenników Gulena.

Represjom podlegają zresztą nie tylko formacje mundurowe – wśród 2341 instytucji zlikwidowanych na mocy dekretów, ciągle w związku z tym samym oskarżeniem, są organizacje związków zawodowych, organizacje charytatywne, szkoły, a nawet przychodnie lekarskie. Z aresztowanych 15846 osób na razie 8133 oficjalnie usłyszało zarzuty. Premier Binali Yildirim ponownie powtórzył wczoraj, że poszukiwanie wrogów legalnego rządu jeszcze się nie skończyło.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ