Czy zakaz tworzenia pokoi modlitwy w szkołach łamie konstytucję?

Opublikowano: 21.05.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1800

Pięć organizacji muzułmańskich złożyło pozew w prowincyjnym sądzie najwyższym przeciwko rządowi Quebecu (prowincja Kanady) w sprawie zakazu tworzenia w szkołach publicznych pokojów do modlitwy.

Organizacje twierdzą, że zakaz dyskryminuje muzułmanów i stanowi pogwałcenie prawa do zgromadzeń i wolności religijnej. Domagają się zbadania przepisu i uznania jego niekonstytucyjności, a także oceny, jak sekularyzm i neutralność religijna są interpretowane przez rząd. Uważają, że zasady laicyzmu i neutralności religijnej nie mogą być używane do tego, by zakazywać modlitw i innych praktyk religijnych w przestrzeni publicznej.

Zakaz, o którym mowa, został wprowadzony 19 kwietnia przez ministra edukacji Bernarda Drainville’a po doniesieniach o tym, że co najmniej dwie szkoły w rejonie Montrealu pozwalają uczniom na gromadzenie się na terenie szkoły na modlitwę. Organizacje, które złożyły pozew, zauważyły, że wszystkie przypadki zgromadzeń, o których media pisały w marcu i kwietniu, dotyczyły młodzieży muzułmańskiej.

Minister Drainville stwierdził, że koncepcja pokoi modlitwy jest niezgodna z oficjalną polityką Quebecu dotyczącą sekularyzmu. Przestrzeń szkolna nie może być używana do praktyk religijnych. Dotyczy to wszystkich szkół publicznych. Nie obejmuje szkół prywatnych i kuratoriów ludności rdzennej. Minister powiedział, że nie może zakazać modlitwy, a uczniowie, którzy chcą się modlić, powinni to robić cicho i dyskretnie.

Grupy muzułmańskie podkreślają, że ich wiara wymaga modlitw pięć razy dziennie, również w godzinach nauki szkolnej. Zwracają jeszcze uwagę, że laickość państwa nie przekłada się na laicyzm obywateli. Dodają, że skierowanie sprawy do sądu było ostatecznością. Wcześniej przeprowadzono obszerne konsultacje i wysłano ostrzeżenie do departamentu edukacji.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.