Czy Zachód ma przyszłość?

Opublikowano: 17.07.2016 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 343

Jeszcze u progu obecnego tysiąclecia przewidywano że po triumfie zachodniego modelu demokracji liberalnej i gospodarki wolnorynkowej nadszedł czas na jego rozprzestrzenienie na resztę świata. Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te oczekiwania. Zachód nie tylko nie zdołał skutecznie wypromować własnych wartości, ale pogrążył się w kryzysie i ujawnił swoje słabości. Jednocześnie, dynamiczny rozwój państw opartych o inny model rozwojowy i związana z tym rosnąca asertywność doprowadziły do otwartych prób podważenia istniejącego porządku światowego. Wojna w Gruzji i na Ukrainie, czy rewolucje w państwach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej spowodowały, że Zachód stanął przed wyzwaniem ochrony swojego dotychczasowego dorobku. Obecne kryzysy nie tylko zakończyły okres względnej stabilności, ale sprawiły, że „nasz świat” utracił monopol w ustalaniu reguł globalnego ładu. Jak będzie zatem wyglądał nowy porządek, którego proces kształtowania jesteśmy obecnie świadkami? Czego oczekuje reszta świata? Jaki wpływ będą miały te zmiany na nasze społeczeństwa? Jak kształtować będą się relacje między USA a Europą w nadchodzących latach?

Źródło: Wszechnica.org.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.