Czy zabronią kobietom w Mjanmie kupna alkoholu?

Opublikowano: 16.10.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 797

Władze Mjanmy podobno rozważają wprowadzenie stref w Yangonie i Mandalaju, największych miastach tego kraju, w których kobiety obowiązywałby zakaz kupna alkoholu. Pomimo, że statystyki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują na to, że spożycie alkoholu w Mjanmie – gdzie jedynie 1,5 procenta kobiet i 31 procent mężczyzn pije alkohol – jest najniższym w Południowo-Wschodniej Azji, wielu uważa, że ten stan rzeczy się zmienia.

Bloger Aung Htin Kyaw pisze o nowej tendencji: “Wygląda na to, że w miarę jak Birma otwiera się na zewnętrzny świat, obyczaje społeczne ulegają rozluźnieniu. Na przykład, zauważyłem w mediach społecznościowych gwałtowny wzrost liczby birmańskich młodzieńców (często mniej więcej w moim wieku lub młodszych), zarówno przyjaciół, jak i krewnych, okazjonalnie spożywających alkohol w gronie znajomych.”

Wagaung zgadza się z Aungiem Htinem Kyawą, pisząc w komentarzu do jego postu: “Społeczeństwo konsumpcyjne – a w szczególności obnoszenie się ze swoim bogactwem widziane na Facebooku – nieuchronnie sprzyja nowej tendencji i w rezultacie zaczyna się widzieć birmańskie kobiety – te młode, jak i te nie tak znowu młode – z lampką wina w dłoni tak, jakby to był symbol ich statusu lub rzucające się w oczy ubranie.”

Do tej pory tylko jedna gazeta wydawana w języku birmańskim poinformowała o proponowanym wprowadzeniu zakazu, który by zabraniał kobietom spożywania alkoholu w niektórych miejscach. Blogerka Mady June twierdzi, że kwestia kobiet spożywających alkohol nie była uczciwie przestawiona: “Nawet zanim pojawiła się ta informacja, kobiety spożywające alkohol były na celowniku lokalnych mediów, które używały obrazu kobiet siedzących w piwiarniach w artykułach newsów o wzroście spożycia alkoholu w kraju. Nie jestem orędowniczką picia alkoholu. W gruncie rzeczy nienawidzę alkoholu i nie znoszę jego zapachu, ale ograniczanie kobiet poprzez zabranianie nam picia alkoholu tylko dlatego, że jesteśmy kobietami, nie jest sprawiedliwe. Uważam, że mamy wybór, czy pić, czy nie, i nikt nie ma prawa nam dyktować.”

Według Birmańskiej Ligi Kobiet mężczyźni wciąż dominują w wielu aspektach birmańskiego społeczeństwa. Birma jest na 44 miejscu w rankingu OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pod względem Wskaźnika Równouprawnienia Płci z Uwzględnieniem Instytucji Społecznych (ang. Social Institutions and Gender Index), przeprowadzonym w 102 krajach nie będących członkami OEDC. Podobny poziom równouprawnienia płci jest w Gwinei-Bissau i Wietnamie.

Mady June – pomimo że nie zgadza się z potencjalnym zakazem – twierdzi, że prawdopodobnie niewiele kobiet podzieli jej punkt widzenia: “Wątpię, że cała żeńska populacja Mjanmy będzie oburzona tą niesprawiedliwą prohibicją. Tak naprawdę, niektóre z nich (lub ich większość) mogą ją nawet poprzeć.”

W innym poście Aung Htin Kyaw wyjaśnia, że powstrzymywanie się od alkoholu jest fundamentalną częścią etyki w buddyzmie Therawady, która głosi, że ludzie będący pod wpływem alkoholu są bardziej podatni na zachowania, które stanowią zagrożenie dla innych żywych istot.

W świetle badań, które w większości zgodnie pokazują, że mężczyźni w Mjanmie spożywają znacznie więcej alkoholu niż kobiety, motywy nałożenia ograniczeń w szczególności na kobiety są niejasne. W międzyczasie los proponowanych stref pozostaje niepewny: pomimo że Minister Zdrowia oświadczył, iż rozważał nałożenie ograniczeń na spożycie alkoholu w lipcu 2014 r., nowsze doniesienia pokazują, że wielu członków parlamentu nie postrzega wprowadzania zmian do praw alkoholowych jako sprawy najważniejszej.

Debaty na temat picia alkoholu uwydatniają obawy związane z rosnącym wpływem zachodniej kultury w głównych miastach Mjanmy. Nawet jeśli strefy nie zostaną wprowadzone w Yangonie i Mandalaju, to sama propozycja, że mężczyźni powinni podlegać jednej zasadzie a kobiety innej, pokazuje, że płeć staje się coraz bardziej kontrowersyjną kwestią w zmieniającym się społeczeństwie Mjanmy.

Autor: Tom Walker
Tłumaczenie: Magdalena Hermann
Zdjęcie: Axel Drainville
Źródło: Global Voices


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.