Czy wysoka temperatura zabija komórki rakowe?

Opublikowano: 14.03.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 604

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem specjalistów z Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technicznego „MISiS” całkowicie wyleczył myszy chore na raka jelita przy użyciu hipertermii magnetycznej. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nanomedicine: Nanotechnology, Biology, and Medicine”.

Hipertermia magnetyczna to opracowywana przez naukowców metoda leczenia raka, w której intensywne nagrzewanie może powodować zniszczenie białek komórkowych, co prowadzi do szybkiego wymierania komórek nowotworowych. Aby zdrowe komórki ciała nie umarły razem z chorymi, w guzy selektywnie wstrzykuje się substancję o właściwościach magnetycznych, czyli nanocząstkę tlenku metalu. Pod wpływem zmiennego pola elektromagnetycznego o masie kilohercowej nanocząstki są ogrzewane, niszcząc komórki nowotworowe.

Badacze zastosowali nanocząstki ferrytu kobaltowego, które mają wysokie właściwości magnetyczne, a zatem są w stanie zapewnić ogrzewanie komórek i tkanek w szerokim zakresie temperatur w odpowiedzi na wpływ pola elektromagnetycznego. Ponadto te nanocząstki są bardzo stabilne w warunkach fizjologicznych, nie mają toksycznego wpływu na komórki i tkanki organizmu, a także można je łatwo i niedrogo pozyskać.

„Obserwowano grupę zwierząt z dwoma różnymi modelami nowotworów – pacjentów z łagodnym rakiem jelita grubego CT26 i agresywnym rakiem piersi z przerzutami 4T1. Obie grupy otrzymały zastrzyk z zawiesiny nanocząstek ferrytu kobaltu do guza, a następnie przeszły terapię hipertermią magnetyczną w trzech różnych warunkach temperaturowych” – powiedziała jedna z autorów pracy, inżynier laboratorium „Nanomateriały biomedyczne” Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technicznego „MISiS” Anastazja Garanina, cytowana przez służbę prasową uczelni.

Naukowcy przeprowadzili analizę porównawczą wpływu różnych temperatur na dwa – nieagresywny i „agresywny”, dający przerzuty – modele nowotworów złośliwych i odkryli, że komórki raka jelita grubego są bardziej wrażliwe na hipertermię i umierają po ogrzaniu w zakresie 41–43 stopni Celsjusza. W rezultacie naukowcom udało się doprowadzić do całkowitego zniknięcia złośliwych przerzutów u wszystkich myszy z rakiem jelita grubego.

Po przeprowadzeniu serii eksperymentów okazało się, że rak piersi jest bardziej odporny na nagrzewanie – jego komórki umierają przy temperaturze ponad 47 stopni. W grupach zwierząt leczonych z użyciem temperatur 46-48 stopni oraz 58-60 stopni przeżywalność wynosiła 25-40%. „Ważnym odkryciem było to, że terapia z wykorzystaniem hipertermii magnetycznej prowadzi do ograniczenia przerzutów w ciele zwierzęcia w porównaniu z chirurgicznym usunięciem guza” – powiedziała Garanina.

Aktualnie zespół naukowców kontynuuje badania laboratoryjne w celu optymalizacji pracy nanopreparatów w ramach badań przedklinicznych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. moromen 14.03.2020 11:25

    Rak rakiem, ale ludzie pozbywają się gorączki gdy w ogóle nie zagraża ona życiu przez co wydłuża to walkę organizmu z czymkolwiek on się w danej chwili mierzy.
    “W połowie lat 70 -tych XX wieku, Matthew Kluger naukowiec z wydziału Fizjologii na Uniwersytecie Michigan przeprowadził przełomowy eksperyment. Zarażał on jaszczurki bakterią zwaną Aeromonas hydrophila. Następnie umieścił jaszczurki w komorach o temperaturze 38°C (normalna temperatura ciała jaszczurki), 40°C (niska gorączka) i 42°C (wysoka gorączka). Przy normlanej temperaturze 75% jaszczurek zdechło, w temperaturze niskiej gorączki – 33%, a w temperaturze wysokiej gorączki – 0%. Badania te zostały później rozszerzone na złote rybki zakażone bakterią Aeromonas, myszy zakażone wirusem coxsackie B lub Klebsiella, króliki zakażone bakterią Pasteurella i psy zakażone wirusem herpes. W każdym przypadku te zwierzęta którym utrudniano gorączkowanie częściej cierpiały na poważniejsze dolegliwości lub zdychały. Wszystkie te badania dowiodły, jak postulował Kluger, że gorączka jest adaptacyjną, fizjologiczną i niezbędną częścią odpowiedzi immunologicznej.”
    https://pubmedinfo.org/2018/03/21/goraczka-u-dziecka-dlaczego-pozwolic-jej-spelniac-swoje-funkcje/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.