Czy w szkołach podstawowych będą prezerwatywy?

Opublikowano: 23.07.2019 | Kategorie: Seks, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 198

Naczelny epidemiolog Islandii, Þórólfur Guðnason, chce, aby prezerwatywy były rozprowadzane już w szkołach podstawowych. Ma to na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową. Ostatnie badania wykazały, że na Islandii liczba przypadków kiły wśród obywateli jest większa niż gdziekolwiek indziej w Europie. W porównaniu z innymi krajami w regionie stosunkowo często występują również chlamydiozy.

Zgodnie z nowym raportem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, częstość występowania kiły w Islandii wynosi 15,4 przypadków na 100 000 mieszkańców. To najwyższa wartość tego wskaźnika wśród wszystkich krajów europejskich. Nieleczone zakażenia przenoszone drogą płciową mogą powodować choroby serca, mózgu i układu nerwowego.

W ostatnich latach liczba zdiagnozowanych przypadków kiły w Islandii ulegała znacznym wahaniom. W 2011 i 2013 roku zdawała się spadać, ale w 2017 r. wzrosła aż do 52. W 2018 odnotowano 30 przypadków chorób wenerycznych.

„Ludzie znacznie swobodniej podchodzą do seksu i nie używają prezerwatyw. To tak naprawdę jedyne wyjaśnienie” – oświadczył Þórólfur. „Inne choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka, również coraz częściej występują w Islandii. Zachorowalność na chlamydiozy jest bardzo wysoka, prawdopodobnie najwyższa w Europie”.

Według Þórfura, w Islandii wskaźniki dotyczące chlamydii są najwyższe wśród ludzi w wieku 18–25 lat. Kiła jest natomiast bardziej powszechna wśród homoseksualnych mężczyzn, tak jak w innych krajach. “Warto zauważyć, że ten wzrost (przypadków kiły) można przede wszystkim wytłumaczyć migracją obcokrajowców na Islandię, to oni podnieśli tę wartość” – dodaje Þórólfur.

Þórólfur chce, aby prezerwatywy były rozprowadzane w szkołach podstawowych i średnich, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową. „Wiele osób się temu sprzeciwia, w tym wielu rodziców” – mówi.

„Musimy jednak dokładnie przedyskutować to zagadnienie i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Ludzie mogą zarazić się chlamydią i odczuwać nieliczne objawy lub zakażenie może być zupełnie bezobjawowe. Na szczęście dostęp do diagnostyki i leczenia jest bardzo dobry. Wiele mówi się o rozpowszechnianiu badań przesiewowych, naukowych i diagnostyki w społeczeństwie, szczególnie w grupach ryzyka. Toczy się publiczna debata na ten temat i jest to jeden z elementów starań mających na celu znalezienie jak największej liczby osób na wczesnym etapie choroby, aby nie zarażały innych”.

Opracowanie: Krzysztof Grabowski (Grupa GMT)
Na podstawie: Ruv.is
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
franek
Użytkownik
franek

Aha. Czyli zamiast edukacji i zwiększenia odpowiedzialności społeczeństwa, ten zboczony idiota chce nabuzowywać seksualnie 12 latków.

https://www.youtube.com/watch?v=-3joB025iGw

rici
Użytkownik
rici

Najbardziej buzuje wlasnie zakazany owoc. Mam troche lat i pamietam te czasy gdy mialem 12 lat, i nie bylo zadnego kolegi ktorego by to nie buzowalo, acha tylko jednego , ale on zostal pedalem.