Czy w Kazachstanie spłoną Biblie?

Opublikowano: 20.03.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 688

Choć republiki Azji Środkowej są silnie zeświecczone – a ich rządy chlubią się polityką tolerancji religijnej, to w największym tamtejszym państwie, obowiązujące od października 2011 r. ustawodawstwo o stosunku państwa do związków i organizacji religijnych – sprawia coraz poważniejsze kłopoty. I to nie tylko samym wyznawcom.

Na mocy nowych przepisów w okresie październik 2011 r. – październik 2012 r. działające w Kazachstanie ruchy religijne, kościoły i ich organizacje zmuszone były na nowo poddać się procedurze rejestracyjnej. Blisko jedna trzecia z działających wcześniej 4551 podmiotów religijnych nie otrzymała ponownej rejestracji. Nadal działa 3088. Oficjalna liczba wyznań uznawanych przez władze spadła z 46 do 17. Norweskie obserwatorium wolności religijnych Forum 18 krytykuje jednak te procedury, jak i ich realizację. Wśród ostatnio piętnowanych zdarzeń jest m.in. skonfiskowanie przez władze 121 egzemplarzy Biblii i innych książek religijnych oraz druków i ulotek należących do Wiaczesława Czerkasowa, baptysty z miasta Szczuczinsk. Został on też ukarany grzywną w wysokości 575 dolarów za dystrybucję literatury religijnej za darmo – podczas gdy w Kazachstanie obowiązują licencje na tego typu działalność, wydawane konkretnym punktom i księgarniom. Czy do zniszczenia zarekwirowanych wydawnictw – przed czym ostrzega Forum 18 – faktycznie można jednak mieć wątpliwości, bowiem kontrowersyjny przepis w tym zakresie został uchylony jeszcze w kwietniu 2012 r.

Forum 18 zwraca jednak uwagę na inne dyskusyjne praktyki, związane z kolei z polityką językową Astany, jak np. narzucanie kazachskiego jak języka kazań i modłów (także muzułmańskiej większości). Państwowa Agencja Spraw Religijnych strzeże m.in. innymi zwierzchności nad wyznawcami islamu ze strony oficjalnej Duchowej Administracji Muzułmanów Kazachstanu, przy okazji zyskując instrument i pretekst do eliminowania propagandy ekstremistów, wspieranych przez część krajów arabskich, czy innych sojuszników Zachodu. Za działalność misyjną bez zezwolenia ścigani bywają także Świadkowie Jehowy i mniejsze grupy protestanckie próbujące przenikać do Azji Centralnej.

Krytyka zewnętrzna z pewnością nie służy bardzo dbałym o swój międzynarodowy wizerunek władzom kazachskim Warto jednak zauważyć, że postradzieckie republiki azjatyckie są i tak oazami wolności religijnych, choćby w porównaniu z uznanymi sojusznikami Zachodu z rejonu Zatoki Perskiej. Ponadto z punktu widzenia spoistości państwa i społeczeństwa, a także dla ochrony przed nadużyciami dokonywanymi pod płaszczykiem „nowej ewangelizacji”, sektami, jak również ze względu na sprzeciw wobec naruszeń uznanej w Eurazji zasady szczególnej pozycji czterech religii historycznych dawnego imperium rosyjskiego – działania administracji prezydenta Nursułtana Nazarbajewa wydają się być w pełni uzasadnione. Choć faktycznie – niektóre formy w tak newralgicznych kwestiach, jak stosunki z religiami i wiernymi – warto jeszcze PR-owsko dopracować.

Autor: karo
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. wiara milosc nadzieja 20.03.2013 09:07

  Najpierw będą palić księgi, książki a pózniej ludzi. “Będziecie znienawidzeni przez wszystkich dla imienia mego”. http://www.youtube.com/watch?v=pQYYZIoRjXY

 2. Spliff 20.03.2013 14:58

  Czego innego spodziewać się po państwie, które swoją stolicę nazwało Astana (anagram – A Satan).

  http://vigilantcitizen.com/sinistersites/sinister-sites-astana-khazakhstan/

  Przejrzyjcie zdjęcia z linku, to miasto to jedna wielka symbolika.

 3. Spliff 20.03.2013 18:23

  @xxx31, jak uważasz, wolna wola, ale tak dla przypomnienia wrzucę
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Szata%C5%84skie_wersety_%28powie%C5%9B%C4%87%29
  Jak już nagrasz to pochwal się dziełem, jestem bardzo ciekawy jak szybko działają 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.