Czy ustawa suszowa pomoże?

Opublikowano: 26.08.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 84

Kilka dni temu opublikowano projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, zapowiadanej wcześniej jako specustawa suszowa. Opinie ekspertów na jej temat nie są jednoznaczne.

O sprawie informuje Portal Samorządowy. Według jego wiadomości Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wodnych – na jednego mieszkańca przypada około 1600 m3/rok, a w trakcie suszy poniżej 1000 m3/rok/osobę. Średnia wartość tego wskaźnika w Europie jest prawie 3 razy większa. Takie liczby sytuują nas w sąsiedztwie… Egiptu.

Koalicja Klimatyczna zapowiada przesłanie krytycznej opinii o projekcie do ministerstwa. Podważa sens budowy dużych zbiorników retencyjnych. Eksperci PAN uważają jednak projekt za stosunkowo udany.

Ustawa przygotowana została przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Projekt przeszedł już etap ustaleń międzyresortowych. Teraz trafia do konsultacji publicznych. Projekt ustawy zakłada zwiększenia udziału opłaty za utratę naturalnej retencji terenowej w przychodach gmin pod warunkiem przeznaczenia części tych przychodów na rozwój retencji. Wprowadza też mechanizmy zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania zabudowy powierzchni chłonnych na spływ wód. Gminom przypisuje się zadania w zakresie melioracji, tworząc jednocześnie system planowania, realizacji i finansowania działań utrzymaniowych urządzeń melioracji wodnych.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
RobG56
Użytkownik

Zdaje się, że woda jak i system melioracji nie są samorządowe, lecz państwowe. Klęska suszy została stworzona centralnie przez złe państwo i jego wyśmienitych doradców. Dziś to złe państwo rozwiązuje problem systemem podatkowym. Rzecz jasna to kpina i szczyt nieudacznictw i nieróbstwa.
http://www.polskawlesie.pl

Maximov
Użytkownik
Maximov

@RobG65
To Twoja strona?
Wygląda interesująco.