Czy ustawa suszowa pomoże?

Opublikowano: 26.08.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 860

Kilka dni temu opublikowano projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, zapowiadanej wcześniej jako specustawa suszowa. Opinie ekspertów na jej temat nie są jednoznaczne.

O sprawie informuje Portal Samorządowy. Według jego wiadomości Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobów wodnych – na jednego mieszkańca przypada około 1600 m3/rok, a w trakcie suszy poniżej 1000 m3/rok/osobę. Średnia wartość tego wskaźnika w Europie jest prawie 3 razy większa. Takie liczby sytuują nas w sąsiedztwie… Egiptu.

Koalicja Klimatyczna zapowiada przesłanie krytycznej opinii o projekcie do ministerstwa. Podważa sens budowy dużych zbiorników retencyjnych. Eksperci PAN uważają jednak projekt za stosunkowo udany.

Ustawa przygotowana została przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Projekt przeszedł już etap ustaleń międzyresortowych. Teraz trafia do konsultacji publicznych. Projekt ustawy zakłada zwiększenia udziału opłaty za utratę naturalnej retencji terenowej w przychodach gmin pod warunkiem przeznaczenia części tych przychodów na rozwój retencji. Wprowadza też mechanizmy zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania zabudowy powierzchni chłonnych na spływ wód. Gminom przypisuje się zadania w zakresie melioracji, tworząc jednocześnie system planowania, realizacji i finansowania działań utrzymaniowych urządzeń melioracji wodnych.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. RobG56 20.09.2020 17:49

  Zdaje się, że woda jak i system melioracji nie są samorządowe, lecz państwowe. Klęska suszy została stworzona centralnie przez złe państwo i jego wyśmienitych doradców. Dziś to złe państwo rozwiązuje problem systemem podatkowym. Rzecz jasna to kpina i szczyt nieudacznictw i nieróbstwa.
  http://www.polskawlesie.pl

 2. Maximov 21.09.2020 10:55

  @RobG65
  To Twoja strona?
  Wygląda interesująco.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.