Czy Turcja przestanie blokować „Wikipedię”?

Opublikowano: 08.09.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 12

Turecki trybunał konstytucyjny ma obradować 11 września na temat „Wikipedii”, która jest zakazana w tym kraju od ponad dwóch lat.

Jeśli sąd zdecyduje, że trwający zakaz dostępu do encyklopedii internetowej stanowi naruszenie wolności wypowiedzi, blokada witryny zostanie zniesiona, poinformował w piątek niezależny serwis informacyjny Diken.

Turecki Urząd ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (BTK) ogłosił zakaz „Wikipedii” w kwietniu 2017 r., powołując się na prawo, które zezwala na zakaz dostępu do stron internetowych uznanych za nieprzyzwoite lub stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Przeciwnicy i krytycy zakazu oskarżyli Ankarę o ograniczenie wolności słowa i innych podstawowych praw w ramach represji po próbie zamachu stanu w lipcu 2016 r.

Turcja w przeszłości blokowała portale społecznościowe, w tym „Facebooka” i „Twittera”, po atakach terrorystycznych i protestach społecznych.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w zeszłym miesiącu wyznaczył Turcji czas do końca października na przedstawienie dowodów, że zakaz Wikipedii jest zgodny z europejskimi standardami praw człowieka. Przed zakazem na stronie Wikipedii opublikowano ponad 300 000 artykułów w języku tureckim.

Autorstwo: JotPe
Na podstawie: AhvalNews.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Turecki trybunał z pewnością jest niezawisły tak samo jak nasz.